ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Aralık 2012 Salı 14:01

Makedonya'da Bütçe sıkıntısı


 Makedonya Başbakanı Nikola Gruevski, 2013 bütçesi görüşülürken muhalefetin meclis önünde düzenlediği protestolara ilişkin, ''Muhalefet meclisi zorla ele geçirmeye çalıştı'' dedi.
    
Başkent Üsküp'te dün çıkan olayların ardından halka seslenen Gruevski, ''Makedonya zor fakat önemli bir güne şahit oldu. Zorla demokratik kurumlar ve halk tarafından seçilenleri görevlerinden almak isteyenlerin başarısız denemesine şahitlik etiniz'' diye konuştu.
    
Mecliste görev yapan güvenlik ekipleri, gazeteciler ve milletvekillerinin son günlerde tehlike altında çalıştığını, bundan da üzüntü duyduğunu ifade eden Nikola Gruevski, muhalefetin organize ettiği protesto gösterisinin daha sonra gerginliğe dönüştüğünü, muhalefetin meclisi zorla ele geçirmeye çalıştığını, böylelikle birçok yasayı da ihlal ettiğini söyledi.
    
Üsküp'te yaşanan olayları muhalefetteki Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği (MSDB) partisi lideri Branko Zrvenovski'nin organize ettiğini belirten Gruevski, ''Bu senaryoya devam edeceğini söylüyor. Biz her türlü senaryoya karşı koymak ve vatandaşların çıkarlarını, kanunları ve anayasayı korumaya hazırız'' dedi.
    
Başbakan Gruevski ''3 bin taraftarı ile meclisi ele geçirmek isteyen Branko Zrvenovski'ye halk karşı çıktı. Onun taraftarlarından üç kat fazla destekçiler vardı. Sadece mafyanın yönetimden daha güçlü olduğu ülkelerde halka rağmen siyasi değişimler bu şeklide gerçekleşebilir. Makedonya ise öyle bir devlet değildir'' ifadelerini kullandı.
    
     -Muhalefetin sivil itaatsizlik çağrısı karşılık bulmadı-
    
     Makedonya'da bütçe nedeniyle dün meclis önünde yaşanan gerginliğin ardından başkent Üsküp bugün sakin bir gün geçiriyor. Meclis önünde yine güvenlik önlemleri dikkati çekerken, başbakanlık önünde ise Ohis Fabrikası çalışanlarından oluşan grup gösteri yaptı.
     Şehirde normal hayat devam ederken, muhalefetin dün yaptığı sivil itaatsizlik çağrıları cevapsız kaldı.
     Makedonya'da, muhalefetin protestosuna neden olan 2013 bütçe tasarısı dün mecliste kabul edilmişti. Hükümetin bütçeye ilişkin önerilerini dikkate almadığını savunan muhalefet partileri, meclis içerisinde bütçeyi engellemeye çalışırken, meclis binası önünde toplanan taraftarları da protesto gösterisi yapmıştı. Muhalifler ve iktidar yanlıları arasında zaman zaman gerginlik yaşanmıştı.
     Meclisteki bütçe oturumu da başlangıçta muhalefet milletvekilleri tarafından engellenmiş, kürsüyü işgal eden muhalif milletvekilleri oturumun yapılmasına izin vermemişti. Protestocu milletvekillerinin meclis güvenlik görevlilerince salondan çıkarılmasıyla ülkenin 2013 yılı bütçesi 2,7 milyar avro olarak kabul edilmişti.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER