ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Ağustos 2014 Pazar 19:05

Mahmur, PKK ve Peşmergenin kontrolüne geçti

Mahmur, PKK ve Peşmergenin kontrolüne geçti

Mahmur, Peşmerge ve PKK'nın kontrolünde


Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) elindeki Mahmur ilçesinin üç gün süren çatışmanın ardından Peşmerge ile Kandil’den gelen PKK'lıların kontolüne geçtiği bildirildi.

Irak merkezi hükümetine bağlı, Erbil’e 40 kilometre uzaklıkta bulunan Mahmur kasabası, PKK-KYB-Goran ve peşmergelerin desteğiyle IŞİD’in elinden alındı.

Irak Kürt bölgesinin başkenti Erbil’e 40 kilometre uzaklıkta bulunan ve dört gün süren çatışmalar sonucunda IŞİD’in eline geçen Mahmur Kasabası, PKK-KYB-Goran ve KDP peşmergelerinin oluşturduğu Mahmur Savunma Birlikleri tarafından ağır silahlar ve zırhlı araçlar kullanılarak IŞİD’in elinden alındı. Mahmur’un arka kısmında ise yer yer çatışmaların sürdüğü öğrenildi.  Mahmur kasabasına dört kilometre mesafede bulunan ve boşaltılan Mahmur Kampı'nın ise güvenlik tamamen sağlandıktan sonra yeniden yerleşime açılacağı öğrenildi.

PKK KERKÜK'TE

Bu arada, Kerkük’e yönelik olası bir saldırı nedeniyle, PKK’lılar Kandil’den araçlarla yola çıkarak konvoy halinde Kerkük’e giriş yaptı. PKK’lıları Kerkük’te peşmergeler ve asayiş güçleri karşıladı. Irak yönetiminin Kerkük’te askeri önlem almaması nedeniyle Kerkük’te Peşmerge ve PKK birlikte güvenlik önlemi alacak.

ABD’DEN YENİ HAVA SALDIRISI

Öte yandan ABD savaş uçakları bu sabah erken saatlerde yeniden Erbil çevresindeki IŞİD hedeflerini bombaladı. İnsansız hava araçları ile savaş uçaklarının düzenlediği hava saldırısında silahlı bir kamyon imha edildi. Havan topu mevzilerine de saldırı düzenlendi. ABD bu saldırıdan önce Musul’un Mahmur ilçesiyle Güver nahiyesine konuşlanan IŞİD militanlarını hedef almıştı. Lazer güdümlü bomba taşıyan F/A-18 savaş uçakları, nokta atışıyla IŞİD militanlarını ve zırhlı araçları vurmuştu.

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER