ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Ağustos 2014 Perşembe 10:19

Mahmur Kampı tahliye ediliyor

Mahmur Kampı tahliye ediliyor

Irak Ordusu ve Kürt güçleri Musul'u IŞİD'den almak için saldırı başlatırken, IŞİD da Mahmur'un kapısına dayandı. 11 bin kişinin yaşadığı Mahmur Kampı da boşaltılıyor.


Irak'ın Musul kenti yakınlarında IŞİD ile Peşmerge güçleri arasındaki çatışmalar şiddetle devam ediyor. Çatışmaların yaklaşık 15 kilometre uzağında bulunan Mahmur kampı, IŞİD'in tehditi nedeniyle güvenlik gerekçesiyle boşaltılmaya başlandı. Öncelikle kadın ile çocuklar tahliye edilirken, gençlerin ise savunma amaçlı kampta kalacakları belirtildi.

Irak Ordusu ve Kürt güçleri Musul'u IŞİD'den almak için saldırı başlatırken, IŞİD da Mahmur'un kapısına dayandı. 11 bin kişinin yaşadığı Mahmur Kampı da boşaltılıyor.

IŞİD güçleri Erbil'e 80 kilometre uzaklıktaki Mahmur kentine ulaşmış durumda. Peşmerge de kentin dışındaki Geyari kontrol noktasını terketti. Mahmur kampına IŞİD tehlikesi bildirildi. 1990'lı yıllarda Türkiye'den kaçanların yerleştiği kamp 1998 yılında BM tarafından kuruldu. Kampta 11 bin kişi kalıyor. 

Al Jazeera'nin ulaştığı kaynaklar, tedbir amaçlı olarak kampın boşaltılmaya başlandığını, kampta kalanların büyük kısmının Erbil'e doğru gittiğini söyledi. 
Peşmerge kentin Erbil yönündeki girişinde güvenlik önlemlerini artırdı, kasabaya girişlere izin verilmiyor. 

'PKK kampı boşaltmamızı istedi'

Erbil'e kaçanlardan Zeki Gori, telefonla Al Jazeera'ya yaptığı açıklamada "Akşamüstü kampı boşaltmamız istendi. Mahmur'da sadece savaşan erkekler kaldı. Peşmerge Mahmur'a yakın bir noktada IŞİD ile çatışıyor. Bizim kampı boşaltmamızı PKK istedi. Kadınlarla çocuklar yollardayiz. Kandil'de yeni kamp kurulacağı söylendi. Şu an yoldayız Erbil'e gidiyoruz. IŞİD Musul tarafından geldi. Mahmur'a çok yakınlar" dedi. 

Başka bir kaynak da PKK'nın kamptaki sivillerin tümünü çıkardığını ve savunma pozisyonu aldığını söyledi. 

Reuters'a konuşan Peşmerge Bakanı Cabbar Yaver de IŞİD'in son günlerdeki ilerleyişi üzerine taktik değiştirdiklerini anlatırken, "Artık savunma değil saldırı taktiğini uyguluyoruz. Şu an Mahmur'da IŞİD'le çatışıyoruz" dedi.

Tilkef IŞİD'in elinde

IŞİD dün akşam saatlerinde Duhok ile Sincar arasında bulunan Tilkef kasabasını ele geçirdi. 6 bin kişinin yaşadığı Tilkef'te bulunanların aktardığına göre Duhok'a bağlı bazı köyler de IŞİD'in eline geçti. Dağlara kaçarak kurtulanlar, Ezidilerin çoğunlukta yaşadığı Tilkef'te katliam yapılmasından endişe ediyor.

Erbil'de tedirginlik

IŞİD öncülüğündeki silahlı grupların, Mahmur'a saldırması Erbil'de tedirginliğe sebep oldu.
Mahmur'dan Erbil'e göçün başlamasının ardından paniğe kapılan Erbilliler, benzin istasyonlarına akın etti. Benzin satış noktalarının önünde uzun kuyruklar oluştu. Aracının deposunu dolduran bazı Erbilliler, daha güvenli gördükleri Şaklava, Barzan ve Selahaddin gibi yerleşim birimlerine doğru kaçmaya başladı.

Aşırı yoğunluktan dolayı GSM şirketleri hizmet veremez oldu, telefonlar kilitlendi. Tedirginliğin had safhaya çıkması, üzerine IKBY yöneticilerinden birbiri ardına açıklamalar geldi.

Barzani'den 'sakin olun' çağrısı

IKBY Başbakanı Neçirvan Barzani yaptığı açıklamada halkı sükunete davet etti.

Halktan korkuya kapılmamalarını isteyen Barzani, "Ey aziz ve direnişçi Kürdistan halkı! Sizi temin ediyorum ki, peşmerge gücümüz Şengal'de (Sincar) ilerliyor. Cela ve Mahmur cephelerinde de IŞİD teröristlerini bozguna uğrattı. Kürdistan halkı düşmanların yenileceğine inanmalıdır. Halkımıza bu konuda güvence veriyorum" dedi.

"Kürdistan halkından talebimiz ve ricamız hiçbir şekilde korkuya kapılmamalarıdır" diyen Barzani, "Huzur ve sükunet içinde yerlerinde kalsınlar. Normal yaşantılarına devam etsinler ve işlerinin başında dursunlar" şeklinde konuştu.

İçişlerinden açıklama

IKBY İçişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada da Kürt bölgesinin tamamen peşmergenin kontrolünde olduğu belirtilerek, "bölge halkının, düşmanın kara propagandasına ve ideolojik savaş taktiklerine kapılmaması" istendi. Açıklamada Mahmur'un IŞİD'in eline geçtiği iddiaları da yalanlandı, "IŞİD, Mahmur’u ele geçirmek için saat 19.00 sularında saldırıda bulundu. Ancak Peşmergeler tarafından püskürtüldü" denildi.

Musul'da şiddetli çatışmalar

Irak Hükümet sözcüsü Musul'daki IŞİD güçlerine düzenlenen hava bombardımanında 60 kişinin öldüğünü duyurdu.

Görgü tanıkları, cesetlerin Irak savaş uçakları tarafından bombalanan IŞİD'in hapishane ve mahkeme olarak kullandığı bir binada bulunduğunu söyledi. 

IŞİD'in Suriye sınırında Kürt kontrolündeki kritik Sincar ve Zumar kasabalarını ele geçirmesinin ardından Kürt güçleri de Musul civarında yeni bir saldırı başlattı. 

Anadolu Ajansı'nın haberine göre Peşmerge ile PKK'nın Suriye kolu olan YPG güçleri, 100 askeri araçtan oluşan konvoyla IŞİD'in kontrolündeki Musul'un Mahmudiye köyünü kuşattı.

Peşmerge ve YPG güçleri, uçaksavar ve tanklarla IŞİD militanlarının bulunduğu noktalara operasyon düzenlerken, peşmerge komutanlarına operasyon emrini Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani verdi. 

Musul barajı civarında IŞİD'e operasyon

Al Jazeera muhabirlerinin peşmerge kaynaklarından edindiği bilgiye göre, peşmerge birlikleri sabah saatlerinde Musul barajına yakın eski Musul semtine de ağır silahlarla bir operasyon düzenledi. Operasyonda çok sayıda IŞİD üyesi ölürken, askeri yetkililer, IŞİD'e ait onlarca aracın da imha edildiğini ifade etti. Operasyonun ardından bölgeye giden peşmerge birlikleri IŞİD'e ait 4 adet hummer marka zırhlı araç ile çok sayıda silaha el koydu. 4 kişi sağ olarak peşmerge güçlerince yakalandı. IŞİD'in Eski Musul mahallesinde 9 Haziran tarihinden bu yana elinde tuttuğu mevzileri terk ederek geriye çekildiği belirtildi.

Kürdistan Bölgesel Yönetimine bağlı peşmerge birlikleri Çarşamba öğleden sonra Musul'un Arabiye semtine yönelik yeni bir operasyon başlattı. IŞİD militanlarının, çok sayıda ağır silahla güçlendirilmiş bir mevziye sahip olduğu Arabiye semtinde şiddetli çatışmalar yaşanırken, peşmerge birliklerinin belirlenen alanlara doğru ilerlemeye başladığı ifade edildi. Arabiye Mahallesi'ndeki çatışmanın saat 18.30 sıralarında şiddetlenmeye başladığı bildirildi.
Musul'un Mahmur Kasabası Giver Köyü yakınlarında salı günü çıkan çatışmada öldürülen 16 IŞİD üyesinden 4'ünün Fransız birinin ise ABD vatandaşı olduğu açıklandı.

Kaynak: Al Jazeera, AA, Reuters, Akşam

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER