ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Mayıs 2013 Pazartesi 10:07

Mahmud Abbas, Çin Cumhurbaşkanı Xi ile görüştü

Mahmud Abbas, Çin Cumhurbaşkanı Xi ile görüştü


PEKİN (CİHAN)- Abbas, 7 Mayıs’a kadar sürecek ziyaretinde bugün ilk olarak Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping tarafından askeri törenle karşılandı. Daha sonra heyetlerarası görüşmelere geçildi. Görüşmenin ardından iki taraf arasında, eğitim ve kültür işbirliği ile ticareti geliştirme konusunda anlaşma imzalandı.
Bugün ayrıca Çin Başbakanı Li Keqiang ve diğer Çin liderleriyle de bir araya gelecek Abbas, ikili, bölgesel ve uluslar arası konularda görüş alışverişinde bulunacak. Abbas'ın, Çin'e gelen Ortadoğulu ve Arap ülkelerinden ilk lider olmasının, Çinli liderlerin Filistin-İsrail sorununa verdiği önemi ve Filistin'in mücadelesine sağladığı desteği gösterdiği belirtiliyor.
Abbas’ın danışmanı Yasser Abed Rabbo, Çin’in bağımsız bir Filistin devleti kurulması konusunda verdiği destekten memnun olduklarını ve Abbas’ın bu ziyaretinin işbirliğini daha da ileriye götürmesi için önemli olduğunu söyledi.
Öte yandan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun da Pazartesi günü Çin’in Şanghay şehrine gelecek ve 8 Mayıs’ta da Pekin’de Çinli liderlerle görüşerek, ikili anlaşmalara imza atacak.
Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, Abbas ve Netanyahu'nun ziyaretinin Çin'in Ortadoğu'daki barış sürecini desteklemesinin bir parçası olduğunu söylemişti.

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER