ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Aralık 2012 Cuma 01:32

Mahkûmlar yer olmadığından evlerine gönderiliyor


Belçika’da yıllardır aşırı dolulukla boğuşan cezaevlerindeki mahkûm sayısında yeni rekora ulaşıldı. Balık istifine dönen Belçika hapishanelerinde yer olmadığı gerekçesiyle yaklaşık 2 bin 700 suçlu serbest dolaşıyor.

Belçika’daki tutuk ve cezaevlerin kapasitesi 9 bin 600 iken bugün hapishanelerde bulunanların sayısının 11 bin 855. Belçika’nın yıllardır kanayan bir yarası olan cezaevi sorununa Hollanda’dan kiralanan hücreler de çözüm olamadı. Sağlıksız koşullarda cezalarını çekmek durumunda kalan binlerce mahkum adeta balık istifi gibi yerleştirildiği yorumları yapılıyor. Sık sık uluslararası kurumlarca eleştirilen Belçika cezaevlerine yönelik son uyarı Avrupa Konseyi’nden geldi. Avrupa Konseyi, cezaevlerin ‘içler acısı’ durumda olduğunu, yetkililerin bir an önce iyileştirmede bulunmak için çaba sarf etmesi gerektiğini vurguladı. Konsey, bazı mahkûmların tuvalet ihtiyaçlarını odalarında bulunan ve sadece iki günde bir boşaltılan kovalara yapmak zorunda bırakılmalarını sert dille eleştirirken, ranzaların yetersizliğinden çok sayıda mahkûmun yerlerde battaniyeler üzerine yatmak zorunda bırakılmalarını kabul edilemez buldu.

2 BİN 682 MAHKUMA ‘BUGÜN GİT YARIN GEL’

Toplam 27 cezaevinin bulunduğu Belçika’da yeni hapishanelerin inşası çok zaman belediye yönetimine takılıyor. Hollanda’dan kiralanan 500 kişilik hücre de cezaevi sorununa çözüm olamazken, hapishanelerdeki mahkûm sayısı her geçen gün artıyor. 9 bin 600 kapasiteli Belçika tutuk ve cezaevlerinde bugün 11 bin 855 kişinin kaldığı belirtildi. Bununla beraber, yaklaşık 2 bin 700 mahkûmun da yer olmadığı gerekçesiyle evlerine gönderildiği ortaya çıktı. Üç yıla kadar hapis cezası alan 2 bin 682 suçlunun kalacakları yer olmamasından dolayı cezaevlerine kabul edilmedikleri kaydedildi. Adalet Bakanı Annemie Turtelboom’un geçtiğimiz yıl "Her suçlu muhakkak cezasını çekecek." sözünü hatırlatan yargı çevreleri mevcut durumda bu sözün gerçekleştirilemeyeceğini iddia ediyor. Adalet Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada ise "Bakan, sözünün arkasında. Binlerce hücreyi sihirli bir değnekle ortaya çıkaramayız. Bu yıl 250 hücre inşasını tamamladık ve gelecek yıl yeni hapishanelerin inşasını bitireceğiz. Elektronik kelepçe çözümünü de olanca hızla devreye sokacağız." denildi. Belçika’da altı aydan fazla mahkûmiyet alan suçlular cezalarını elektronik kelepçe ile çekmek için beklemek durumunda kalıyor. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER