ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Nisan 2013 Salı 12:08

‘Mahkeme bir şeyler gizliyor’ izlenimine yol verilmemeli


NSU Davası’nı görecek Münih Yüksek Eyalet Mahkemesi’nin (OLG) akreditasyonuna itirazlar devam ediyor. Mahkemeden akredite uygulaması hakkında açıklama talep edilirken, sanık Beate Zschaepe’nin avukatları mahkemeden hükümet, bakanlık ve dış ülkelerle konuyla ilgili yapılan yazışmaları istedi. Almanya Müslümanlar Koordinasyon Konseyi’ de (KRM) daimi yer talep ediyor.

Almanya’daki Almanya Müslümanlar Koordinasyon Konseyi (KRM), Münih Yüksek Eyalet Mahkemesi’nden Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) Davası’nı takip etmek için daimi yer talep ediyor.

KRM’YE DAİMİ YER VERİLMESİ GEREKİR

KRM Dönem Sözcüsü Aiman Mazyek, KRM’ye mahkemede daimi yer verilmesinin çok tabii olacağını söyledi. Neue Osnabrücker Zeitung’a konuşan Mazyek, Türk basınının duruşmaya alınmaması konusunda Federal Anayasa Mahkemesi’ne açılan davanın başarılı olacağını düşündüğünü belirtti.

SALONDAN CANLI YAYIN YAPILABİLİR

Mazyek, bu şekilde duruşmada örneğin canlı video yayınının sağlanabileceğini kaydetti. Duruşmaya Türkiye Büyükelçisi ve Türk basın mensuplarının alınmasının da akıllıca olacağını hatırlatan Mazyek, ancak bu şekilde “mahkeme bir şeyleri gizliyor” izleniminin ortadan kaldırılabileceğine dikkat çekti.

DAVA SIRASINDA NEONAZİ SALDIRILARI ARTABİLİR

Öte yandan NSU Davası sırasında ırkçı Neonazi grupların saldırılar düzenlemesi ihtimaline katıldığını bildiren Mazyek, “Almanya’da ırkçı teröristlerin saldırı riski yüksektir, bu riski göz ardı etmemek gerek.” diyerek, son zamanlarda camilere ve Müslümanlara yönelik saldırıların artmasını örnek gösterdi.

ALMAN BİR AJANS DA AKREDİTASYONU MAHKEMEYE TAŞIMAYA HAZIRLANIYOR

Diğer taraftan duruşmaya akredite olan ‘Pressebüro Karlsruhe’ adlı ajans, OLG yönetimine avukatları aracılığıyla bir mektup gönderip, akredite uygulaması hakkında açıklama talep etti. Ajans, aksi halde Federal Anayasa Mahkemesi’ne şikayette bulunacaklarını bildirdi.

Ajansın yetkililerinden Ulf Stuberger, ajansları adına kayıt yaptıran bir çalışanı yerine aynı ajanstan başka birinin duruşmalara gazeteci olarak katılmasına izin verilmemesinden şikayetçi oldu.

Akredite uygulaması başlamadan önce bir basın bildirisi yayınlanarak uygulamanın etraflıca anlatılması gerektiğini savunan Stuberger, bazı medya kurumlarının OLG’nin basın dairesinden akredite uygulaması hakkında bir kaç gün önceden ayrıntılı bilgi aldıklarını, fakat kendilerinin alamadıklarını iddia etti.

ZSCHAEPE’NİN AVUKATLARI DA AKREDİTASYONU MERCEK ALTINA ALDI

Neonazi NSU terör hücresini kurmak, cinayetler işlemek ve bombalı saldırı düzenlemekle suçlanan Beate Zschaepe’nin avukatları da akreditasyon işlemlerini dakika dakika incelemek istiyor.

Focus’un haberine göre avukatlar Münih OLG’den akreditasyon işlemleri, ayrıca Türk yetkili ve gazetecilerin mahkemeyi takip etmesi konusunda hükümet, bakanlık, yabancı ülkelerle yapılan görüşmelerle ilgili tüm bilgileri talep etti.

Eğer gazetecilerin akreditasyon işlemlerinde hata yapıldıysa avukatlar ‘hakim taraf tutuyor’ gerekçesiyle dilekçe sunma ve daha sonra mahkemenin kararına itiraz etme hakkına sahip olmuş olacaklar. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER