ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Ocak 2013 Salı 12:32

Mafya sanığına adliye önünde kurşun


Bulgaristan'da Baretata lakaplı uyuşturucu mafyası lideri Zlatomir İvanov'a (44) Sofya Adalet Sarayı önünde silahlı saldırı düzenlendi. İvanov'un yaralandığı ve hastaneye kaldırıldığı açıklandı.

Saldırı sonrası Adalet Sarayı'nın karşısında bulunan binanın çatı katında yangın çıktı. Yangın, itfaiyenin müdahalesi sonucu söndürüldü. Baretata'ya buradan ateş açıldığı belirtildi. Karın ve ayaklarına 4 kurşun isabet eden Baretata'nın bilincinin açık olduğu belirtildi. Saldırıda, İvanov'un koruması da yaralandı.

İvanov'un avukatı Mariyana Todorova, müvekkilnin ölüm tehditleri aldığına dair bir bilgiyi kendisine aktarmadığını söyledi.

Zlatomir İvanov hakkında bir yıl önce Sofya Şehir Mahkemesi tarafından uyuşturucu kaçakçılığı yapan çetenin lideri olduğu suçlamasıyla dava açılmıştı. 8 yıl hapis cezası alan İvanov, bu karara yaptığı itirazla ilgili duruşmaya katılmak üzere adliyeye getirilmişti.

İvanov'a silahlı saldırı, Türk siyasetçi Ahmet Doğan'a suikast girişimi duruşmasından da 15 dakika önce gerçekleştirildi.

Yangının söndürülmesinden sonra olay yerinde incelemelerin yapılması bekleniyor. Binada oturan bir kadın, binanın en üstün katında kimsesizlerin barındığını ve binadan en az 5 çıkış yeri olduğunu vuruladı.

Baretata, 90'lı yıllarda terörle mücadele bölümününde polis olarak görev yapıyordu. Daha sonra güvenlik şirketi kuradu; petrol ve kimyasal ürünler ticaretine başladı.

Baretata'nın uyuşturucu kaçakçılığı yapan çetenin lideri olduğu öne sürülüyor. Birçok defa tutuklanan Zlatko, kanıt bulunmadığı için serbest bırakılmıştı. 2009 yılında teslim olan eski polis, 8 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Bugün bu karara yapılan itiraz için duruşma yapılacaktı. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER