ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Şubat 2013 Salı 14:22

Macaristan’daki Osmanlı eserleri restore edilecek


Macaristan’da Osmanlı döneminden kalan eserlerin korunması için Türkiye ile Macaristan arasında anlaşma imzalandı.

İmza töreninin ardından konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Macaristan’a daha fazla Türk turistin gelmesi için Gül Baba Türbesi, Zigetvar Cami gibi eserlerin renovasyonunun önemli olduğunu dile getirdi. Macaristan Başbakanı Victor Orban ise bu eserlerin korunması için elinden geleni yapacağına dair söz verdi.

Türkiye’nin Macaristan’da Yunus Emre Türk Kültür Merkezi’ni kuracağını ifade eden Erdoğan, “Macaristan’ın da böyle bir kültür merkezi açmasından mutluluk duyarız. Bu, gençlerimizin kaynaşmasına da vesile olacaktır. Gidiş gelişler artacaktır.” dedi.

Macaristan Başbakanı Orban da Hırvatistan’ın ardından en çok turisti Türkiye’ye gönderdiklerine dikkat çekerek, Macar vatandaşlarının Türkiye’ye vizesiz girebilmesini istedi. Başbakan Erdoğan; işadamı, öğrenci, akademisyen, sporcu ve sanatçılara vize kolaylığı gösterilmesini Macar tarafından talep etti.

Görüşmede iki ülke arasında üst düzey çalışma konseyi ve ortak enerji çalışma grubu, kurulması, dış ticaret hacminin de 2015’e kadar 5 milyar dolara ulaştırılması konusunda mutabakat sağlandı.

Macar başbakanı, Türkiye’nin son 10 yılda siyasi ve ekonomik açıdan büyük ivme kaydettiğini ifade etti ve “Çok az lider bunu başarabilmiştir.” diyerek Erdoğan’ı övdü.

Başbakan Erdoğan ise Türkiye ve Macaristan’ı “tarihten aldığı güçle birlikteliğini üst düzeylere taşıyan iki ülke” olarak tanımladı. Erdoğan, “Her iki ülke arasında herhangi bir siyasi sorunun bulunmaması bizim için çok çok farklı bir avantaj. Bu zeminden istifadeyle budan sonraki süreci çok daha farklı bir şekilde geliştireceğimize inanıyorum. Askeri alanda NATO’da beraberiz. Siyasi alanda işbirliğimizde AB sürecine yönelik Macaristan’ı her an yanımızda bulduk. Bundan dolayı kendilerine teşekkür ediyorum.” dedi.

Enerji konusunda ortak çalışma grubu kurulması kararının alınmasını önemli bulduğunu ifade eden Erdoğan, şunları söyledi: “Batı Nabucco’da ortağız fakat Nabuccco beklenen heyecanı şu ana kadar meydana getirememiştir. AB yönetiminin bu noktayı ele alması gerekir. Türkiye olarak biz transit bir ülkeyiz. Her türlü desteği verme noktasında biz zaten hazırız. Ama tedarik noktasında Nabucco yönetimi bunu çözmesi lazım. Bu da hedef olarak yılda 30 milyar metreküptür. Bu henüz tedarik edilememiştir. Tüketici noktasında zaten sıkıntı yok.”

Başbakan Erdoğan, nükleer enerji konusunda uzmanların eğitimi için Macaristan’ın tecrübelerinden faydalanabileceklerini de sözlerine ekledi.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER