ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Eylül 2013 Perşembe 00:54

Macaristan'da askeri istihbarat skandalı büyüyor


Macaristanda, 6 Romen'in 2008 yılında öldürülmelerine ilişkin sürdürülen davada Macar Askeri İstihbarat Servisi (KBH) çalışanlarının aktif rol almalarının ortaya çıkması ülke gündeminde "büyük skandal" olarak nitelendirildi.
Macar Askeri İstihbarat Servisi (KBH) raporlarının 2020 yılına kadar devlet sırrı olma özelliğinden dolayı paylaşılamaması olayın çözülmesinde engel teşkil ediyordu. Savunma bakanı Csaba Hende tarafından başlatılan soruşturmanın derinleşmesiyle beraber tüm işaretlerin istihbarat servisini göstermesi, istihbarat raporlarının gizliliğinin kaldırılmasına sebep oldu.
Gizliliği kaldırılan raporların paylaşılmasıyla derin gerçekler gün yüzüne çıkıyor. Rapora göre, 6 Romen'in öldürülmesinden sorumlu tutulan Cs.İstvan'ın o dönemde Macar askeri istihbaratına çalıştığı daha önceleri ise asker olarak görev yaptığı anlaşılıyor. Ayrıca, Cs. İstvan'ın tutuklanıp 13 yıl hapse mahkum edilmesinin ardından üstleri ile görüşmeler yapması ise kendi hayatı ve ailesinin güvenliği karşılığında konuşmamaya ikna edildiği kanısını güçlendiriyor.
Macar askeri istihbarat servisi Romenlerin ölümünden sorumlu tutulan Cs. İstvan ile bağlantılarını yıllarca inkar etmiş şahsın istihbarat birimi ile alakasının olmadığını duyurmuştu.

 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER