ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Ağustos 2014 Perşembe 11:52

Macar başkanından Dünya liderlerine: Davos'u örnek alın!

Macar başkanından Dünya liderlerine: Davosu örnek alın!

Erpatak Belediye Başkanı, "Dünya liderleri, Gazze konusunda Başbakan Erdoğan'ı örnek almalılar" dedi.


Macaristan'ın Erpatak şehir meydanında İsrail'in Gazze'ye saldırıları protesto edildi. Erpatak belediye binası önünde toplanan ve İsrail'in Gazze'ye saldırılarını protesto eden grup, Macar ile Filistin milli marşlarını okudu, yaşamını yitiren Filistinlileri anmak için mum yaktı.

Protestocu grup, İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres ve İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu maketlerini idam etti. Belediye Başkanı Mihaly Zoltan Orosz, eylemde yaptığı konuşmada, İsrail'in Gazze'de soykırım yaptığını ve bunun daha önce Yahudilere yapılanla aynı olduğunu kaydetti.

Orosz, ''Avrupa'da Yahudilere daha önce yapılan soykırımın unutulmaması için programlar düzenleniyor ama şimdi Filistin'de sivil halka karşı yapılan 'güncel soykırımı ise kimse dillendirmeye cesaret edemiyor, öldürülen binlerce sivil hakkında kimse konuşamıyor'' dedi.

İsrail devletinin sadece bugün değil 1948 yılından beri Filistin halkına zulmettiğini dile getiren Orosz, "Filistin halkı ise sadece kendini korumaya çalışmaktadır. İsrail yönetiminin tek hedefi Filistin halkını yok etmektir. İsrail yönetimi, bugün yaptığı katliam ve soykırım sebebiyle öbür dünyada Tanrı önünde hesap vereceğini, bunların unutulmayacağını akıllarında bulundurmaları gerekir. Bizim Yahudiler'le alıp veremediğimiz bir şey yok. Biz İsrail yönetiminin soykırımına karşıyız'' diye konuştu.

ERDOĞAN'IN KONUŞMASINI HATIRLATTI

Orosz, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 2009'da Davos'ta düzenlenen Dünya Ekonomi Forumu'nda Peres'e karşı yaptığı konuşmayı hatırlatarak, şunları söyledi: ''Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Erdoğan, İsrail Cumhurbaşkanı Simon Peres'le olan konuşmasında 'Zulmü alkışlayanlar da o zulmü yapanlar kadar suçludurlar' demiş ve İsrail Cumhurbaşkanı'na tavır koyarak o toplantıyı terk etmişti. Başbakanın bu hareketi dünyanın tüm liderlerine örnek teşkil etmektedir ve etmelidir.''

Orosz, Erdoğan'ın tüm ülke başbakanlarına örnek olacak şekilde davranarak Gazze'de yapılan katliamları eleştirdiğini ve halkın yanında yer aldığını belirterek, ''Medya diktatörlüğüne boyun eğmeyip hakkı savunduğu ve mazlumların sesi olduğu için Erdoğan'a çok teşekkür ediyorum. Avrupa ve dünyanın diğer devlet başkanları Erdoğan'ı örnek almalılar'' değerlendirmesinde bulundu.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER