ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL16°C
Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Aralık 2013 Salı 00:36

Lübnan'dan çatışma açıklaması

Lübnan ordusu, İsrail sınırında 1 İsrail askerinin ölümüne yol açan olayı "bir mensubunun gerçekleştirdiği münferit vaka" olarak açıkladı.


Lübnan-İsrail sınırındaki Rasu'n-Nakura bölgesinde dün iki ülke askerleri arasında çıkan çatışmada 1 İsrail askerinin hayatını kaybetmesi üzerine Lübnan ve İsrail ordusundan yetkililer, iki ülke arasında benzer durumların tekrar yaşanmaması için Lübnan'daki Birleşmiş Milletler (BM) Geçici Barış Gücü (UNIFIL) Komutanı Paulo Sierra'yla görüştü.
Toplantının ardından Lübnan ordusundan yapılan açıklamada, olayın Lübnan ordusuna mensup bir asker tarafından gerçekleştirilen münferit vaka olduğu ve BM Geçici Barış Gücü'yle konunun takip edileceği ifade edildi.


13 Ağustos 2006'da İsrail-Hizbullah arasında 33 gün süren savaşın ardından BM Güvenlik Konseyi'nin aldığı 1701 sayılı karara tamamen bağlı kalındığı belirtilen Lübnan ordusu açıklamasında, özellikle BM'ye bağlı UNIFIL güçleriyle sınırların güvenliği konusunda koordineli olunduğu kaydedildi.


Toplantı sonrası açıklama yapan Sierra ise meydana gelen olayın tehlikeli olduğunu ve konu hakkında kendileriyle çalışılmasının gerekliliğine işaret etti.


Olayın henüz netleşmediğini dile getiren Sierra, "Ön incelemeler olayın daha çok Lübnanlı bir askerden kaynaklanan kişisel bir durum olduğunu gösteriyor" ifadesini kullandı. Sierra, tarafların sınırda istikrar ve sükuneti muhafazada kararlı olduklarını ifade etti.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER