ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL28°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Eylül 2013 Cuma 18:27

Lübnan'da cuma günleri camilere üst aramasız girilmiyor


Lübnan'da geçen ay arka arkaya gerçekleşen bombalı saldırılar sonrasında emniyet güçleri, özellikle cuma günleri camilerde sıkı tedbir alıyor. Cumaya gelenler üst aramasından geçirilmeden camiye alınmıyor. Normal vakitlerde ise güvenlik görevlileri şüpheli gördükleri kişilere kimlik kontrolü yapıyor.

Suriye'deki iç savaştan en fazla etkilenen ülkelerin başında Lübnan geliyor. Komşudaki iç savaşın sıkıntıları ülkeyi etkilerken, bir taraftan da Sünni ve Şii bölgelerinde gerçekleşen bombalı saldırılardan sonra ülkedeki güvenlik önlemleri üst seviyeye çıktı.

Başkent Beyrut'ta geçen ay önce Şiilerin yoğun olduğu ve Hizbullah'ın kontrolü altındaki Dahya bölgesinde bir saldırı gerçekleştirilmiş ve 51 kişi yaşamını yitirmişti. Bu patlamadan 3 hafta sonra Trablus'ta cuma namazı sonrası 2 ayrı camide aynı anda yapılan bombalı saldırıda toplam 53 kişi yaşamını yitirmişti.

Bombalı saldırılardan sonra ülke genelinde güvenlik önlemleri artırıldı. Özellikle cuma günleri camilerde kuş uçurtulmuyor. Namaza gelenler tek tek üst aramasından geçiriliyor. Camiye giden yollar trafiğe kapatılıyor. Yakınlardaki otoparklar boşaltılıyor. Camilerin etrafına geniş bir güvenlik bandı çeken askerler, buradan araç geçişlerine izin vermiyor. Camiye giden yollar kapatıldığı için özellikle Beyrut şehir merkezinde saatlerce trafik oluşuyor.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER