ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Az Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Ağustos 2014 Çarşamba 12:58

Lübnan'a Avrupa desteği

Lübnana Avrupa desteği

Avrupa Birliği Suriye sınırı yakınlarında Lübnan Silahlı Kuvvetleri'ne yönelik saldırıları kınadı.


Avrupa Birliği (AB), Suriye sınırı yakınlarındaki Arsal bölgesinde aşırı uç grupların Lübnan Silahlı Kuvvetleri'ne (LAF) yönelik saldırılarını güçlü şekilde kınayarak, Lübnan'ın toprak bütünlüğüne, egemenliğine, bağımsızlığına, birliğine ve istikrarına yönelik desteğini yineledi.

AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton'ın sözcüsü Michael Mann, yaptığı yazılı açıklamada, LAF'ın ülkeyi ve halkını korumasına tam destek verdiklerini belirterek, Lübnanlı siyasi liderlerin terörizme ve şiddete dayalı aşırıcılığa son verme konusundaki kararlılığını memnuniyetle karşıladıklarını belirtti.

AB'nin, Suriye'deki çatışmanın sonucu olarak Lübnan'ın karşı karşıya kaldığı ciddi güvenlik sorunları, siyasi, ekonomik ve sosyal zorluklardan derin endişe duymayı sürdürdüğünün kaydedildiği açıklamada, "Bu zor zamanlarda Lübnan'ın etkili ve meşru devlet kurumlarına ihtiyacı var. Bu nedenle tüm Lübnanlıların ve uluslararası toplumun ülkedeki barış ve istikrarın korunması için Lübnan yetkililerine ve güvenlik birimlerine destek olması büyük önem taşıyor" denildi.

Açıklamada, AB'nin hem ikili ilişkiler bağlamında hem de Suriye krizine cevap olarak Lübnan'a destek sağlamayı sürdüreceğinin altı çizildi.

 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER