ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Haziran 2013 Cuma 22:16

Londra'daki G8 protestoları


 İngiltere'nin başkenti Londra'nın iş ve finans merkezi olarak bilinen ve modern mimarisiyle dikkati çeken Canary Wharf semtinde, G8 zirvesini protesto gösterisi düzenlendi. Protestocular, Londra polisinin sert müdahalesine tepki gösterdi.

Yerel saatle 13.00'de toplanan yaklaşık 200 kişilik grup, kapitalizm karşıtı pankartlar açarak protesto gösterisinde bulundu. Canary Wharf'ta birçok banka ve yatırım şirketinin binasının bulunduğu meydanda toplanan kalabalığın protestosu sırasında yoğun güvenik önlemleri alındı.

AA muhabirine, "Fakirlere açılmış savaşa karşı çıkmak için protestoya katıldığını" söyleyen Nealey isimli protestocu, "Bu kadar polisin burada görev yapması vergi mükelleflerine ne kadara mal oluyor acaba? Salı günü yapılan gösteride her protestocuya 6 polis düşüyordu. Buna niye ihtiyaç var?" diye konuştu.

"UK Uncuts" isimli sivil toplum örgütünden Anna Walker isimli bir diğer protestocu da Canary Wharf'ın "kapitalizmin sembolü" olduğunu belirterek, bu nedenle bu semtte toplanma kararı aldıklarını söyledi. Hafta boyunca devam eden G8 protestolarında özellikle geçen Salı "oldukça sert polis müdahelesiyle karşı karşıya kalındığını" söyleyen Anna, bunun kesintiler nedeniyle sinirli olan insanları daha da kızdırdığını belirtti.

James Hartnall isimli protestocu da kapitalizmin sembolü olan Canary Wharf'ta protesto gösterisi yaparak, "paranın önce geldiği mevcut sisteme son verilmesini istediklerini" vurguladı. Londra polisinin Salı günkü protestoda aşırı güç kullandığını söyleyen Hartnall, ekonomik krize ve iklim krizine dikkat çekmek için bugün tekrar bir araya geldiklerini kaydetti.

G8 zirvesi protestolarında geçen Salı Londra'nın merkezinde yapılan gösterilerde 56 kişi gözaltına alınmış, Londra sokaklarında polis ile protestocular arasında kimi zaman arbede yaşanmıştı.

G8 zirvesi, 17-18 Haziran'da Kuzey İrlanda'da yapılacak. Zirve öncesi, hafta başından bu yana başkent Londra protestolara sahne oluyor.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER