ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL8°C
Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Kasım 2013 Pazar 21:47

Londra'da Mısır protestosu


Mısır'da darbe karşıtlarına yönelik katliam, ülkenin seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin yargılanması öncesi İngiltere'nin başkenti Londra'da protesto edildi.
"İngiltere'de Yaşayan Demokrasi Taraftarı Mısırlılar BE4D" adlı organizasyon tarafından düzenlenen gösteride, Mısır'ın Londra Büyükelçiliği önünde bir araya gelen yaklaşık 80 kişilik grup, ülkelerinde darbe karşıtlarına uygulanan katliamı Arapça, "Eğer Rabia sizi sinirlendiriyorsa o zaman Rabia, Rabia", "Sisi Sisi söyle bana, niye masumlar ölmeli", "Sisi, bilmiyorsun, biz hiçbir zaman bu işin arkasını bırakmayacağız", "Askeri hüküm sürmek kusurludur" sloganları atarak protesto etti.
Rabia işaretinin bulunduğu bayraklar taşıyan Mısırlılar, üzerinde "Benim oyum nerede?", "Ben adaleti destekliyorum, siyasi partileri değil", "Sisi katildir" ve "Mısır, Londra sizinle birlikte" yazılı dövizler taşıdı. Protesto sırasında ayrıca, Mısır'ın seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin fotoğrafının basılı olduğu tişört satıldı.
Gösterinin organizatörlerinden, Shadi Khalifa, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Mısır'daki olaylar sırasında hayatını, ailelerini kaybedenler, yaralananlar ve tutuklu olanlar için bugünkü eylemi düzenlediklerini belirtti ve "Sokakta özgürlük için yürüyen iki genç kuzenim tutuklandı. Birisi 16, diğeri 20'lerinde genç çocuklar. Aslında fikirler dünyasında yaşıyoruz diyoruz ama Mısır'da fikre saygı duyulmuyor" dedi.
-"Yarın Mısır'ın kirli yanını göreceğimize inanıyorum"-
Mısır'da askeri darbeyle görevinden uzaklaştırılan Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin yarın hakim karşısına çıkarılmasını değerlendiren Khalifa, herkesin neler olup biteceğini hazır bir şekilde bekleyeceğini belirtti. Khalifa, "Herkes negatif bir bakış açısı olacağına inanıyor ancak kimse ne olacağını bilemiyor. Zaten herkesi endişelendiren de bu durum" diye konuştu. Devrik lider Hüsnü Mübarek'in yıllarca ülkeye zarar verdiğini ve şu anda dışarıda olduğunu söyleyen Khalifa, "Ancak Mursi, ülkeye hiçbir şey yapmadı. Hiç gerçekleşmeyen iddialar nedeniyle yarın mahkemeye çıkacak. Halen çok kafa karıştırıcı. Yarın Mısır'ın doğru tarafını göreceğiz. Maalesef, yarın Mısır'ın kirli yanını göreceğimize inanıyorum. Bakalım Mısır hükümeti daha fazla ne kadar gidecek. Onlardan her şey beklenir" ifadesini kullandı.
Olaysız geçen protesto sırasında Büyükelçilik binası önünde nöbet tutan sadece tek bir polis memuru olması dikkat çekti.
Havanın kararmasıyla protestonun sonunda 15 dakika süren bir slayt gösterisi yapıldı. Rabia işareti, Muhammed Mursi'nin fotoğrafı ve en son konuşması, Büyükelçilik binasının cephesine projektör aracılığıyla yansıtıldı.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER