ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Mayıs 2014 Cuma 00:06

Libya'daki olaylar

Libyadaki olaylar

Libya Kültür Bakanı Habib el-Emin, başkent Trablus'ta basın toplantısı düzenledi.


Libya'nın geçici meclisi Milli Genel Kongre (MGK) çalışmalarının askıya alınarak erken seçime gidilmesi görüşmelerinin başarısız olduğu bildirildi.

Emekli tuğgeneral Halife Hafter'in Bingazi'deki devrimci birliklerle çatışmasına bağlı olarak meydana gelen krizin ardından MGK'da, meclis çalışmalarının askıya alınarak erken seçime gidilmesi görüşüldü.

Kültür Bakanı Habib el-Emin, oturumun ardından düzenlenen basın toplantısında, "Meclis çalışmalarının askıya alınarak erken seçime gidilmesi yönündeki görüşmeler başarısızlıkla sonuçlandı" dedi.

Emin, hükümetin, yaşanan krizden çıkılması, sürtüşmenin bitirilmesi ve safların birleştirilmesi için başlattığı girişime, meclis başkanının yanıt vermediğini söyledi.

Emin ayrıca terörle mücadele kanun taslağı hazırladıklarını ve en kısa sürede meclisten geçmesini temenni ettiklerini sözlerine ekledi.
Hafter, geçen cuma günü Bingazi'deki devrimci birliklere "tekfircilik ve aşırılık" suçlamasında bulunarak, bu gruplara karşı "onur savaşı" başlattığını duyurmuştu.
Bu girişimin ardından bazı üst düzey ordu ve emniyet mensupları ile ekipleri, eski Başbakan Ali Zeydan, Hafter liderliğindeki gruplara katıldığını açıklamıştı.
MGK Başkanı Nuri Ebu Sehmeyn, Savunma Bakanı Abdullah es-Sini ile Genelkurmay Başkanı General Abdusselam Cadallah el-Ubeydi'ye gönderdiği yazıda, ülkede yaşananları, "meşruiyete ve 17 Şubat 2011'deki halk devrimine karşı darbe" girişimi olarak nitelendirerek, Hafter'e destek veren subaylara yaptırım uygulaması talimatını vermişti.
Libya Alimler Heyeti ve Fetva Kurulu'ndan yapılan yazılı açıklamada ise Hafter'in girişimi, "devlet kurumlarına yapılan darbe" olarak nitelendirilmişti.

-Dışişleri bakanı görevden affını istedi
Öte yandan hükümeti kurmakla görevlendirilen Ahmed Maatik'in sunduğu listede dışişleri bakanı olarak adı geçen Mansur el-Kahya, görevden affını istediğini açıkladı.
Kahya, Maatik'e gönderdiği mektupta, ülkenin sıkıntılı bir siyasi süreçten geçtiğini, seçim tarihinin yaklaşması nedeniyle diplomatik ilişkilerde etkin reform gerçekleştirmek için yeterli vakit olmadığını ifade etti.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER