ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Ekim 2013 Perşembe 13:35

Libya Başbakanı serbest bırakıldı

Libya Başbakanı serbest bırakıldı

Sabah gözaltına alınan Libya Başbakanı Ali Zeydan serbest bırakıldı.


Libya'nın başkenti Trablus'ta kaldığı Corinthia Oteli'nden bu sabah yaka paça götürülen Başbakan Ali Zeydan'ın İçişleri Bakanlığı'nca gözaltına alındığı ortaya çıktı. Zeydan'ın öğle saatlerinde serbest bırakıldığı açıklandı.

Libya Dışişleri Bakanı Muhammed Abdülaziz, "(Zeydan) serbest bırakıldı. Ama hangi şartlarda serbest bırakıldığı konusunda henüz bilgimiz yok" dedi.

Libya Hükümet Sözcüsü Muhammed Kaber, Zeydan'ın başbakanlık ofisine döndüğünü söyledi.

Libya resmi haber ajansı, İçişleri Bakanlığı için çalışan eski isyancılar tarafından otelden alınan Zeydan'ın bakanlığa bağlı Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'ne götürüldüğünü bildirmişti. Muammer Kaddafi'yi deviren ve artık İçişleri Bakanlığı için çalışan eski isyancılar, Trablus'ta güvenliğin sağlanmasına yardımcı olmakla görevli.

Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'nden bir yetkili, "sağlık durumu iyi olan Zeydan'a bir Libya vatandaşı olarak iyi davranıldığını" ifade etmişti.

EL LİBİ'YE MİSİLLEME Mİ?

Reuters, Zeydan'ı "götüren" isyancıların, El Kaide liderlerinden Ebu Enes El Libi'nin hafta sonunda ABD tarafından Trablus'ta yakalanmasından Libya hükümetini sorumlu tuttuğunu belirtti.

Libya Hükümet Sözcüsü Kaber basına daha önce basına yaptığı açıklamada, Zeydan'ın Başsavcı Abdulkadir Rıdvan'ın devletin güvenliği ve yolsuzlukla ilgili suçlamalar üzerine verdiği kararla gözaltına alındığı haberlerini doğrulayamacağını belirtmişti.

Hükümetin açıklamasında olayın faili olarak iki eski isyancı grubundan şüphelenildiği belirtilmişti. Bunlardan biri devrimci bir topluluk, diğeri ise prensipte savunma ve içişleri bakanlıklarının görevi olan suçla mücadeleyi üstlenmiş bir tugaydı.

Açıklamada ayrıca vatandaşlara sükunet çağrısı yapılırken, kabine ile Libya'nın en üst düzey siyasi makamı olan Genel Ulusal Kongre'nin durumla ilgilendiği ifade edilmişti.

DEVRİMDEN İKİ YIL SONRA BİLE...

Libya'da Muammer Kaddafi'nin devrilmesinin üzerinden iki yıl geçti. Merkezi hükümet hala ülkenin farklı bölgelerini kontrol altında tutan rakip aşiretler ve İslamcı gruplar arasındaki çatışmaların önüne geçmeye çalışıyor.

Son olarak geçtiğimiz günlerde Fizan bölgesi bağımsızlığını ilan etmişti.

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER