ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Kasım 2012 Çarşamba 20:18

Lenin heykellerinin kaldırması tartışılıyor

Lenin heykellerinin kaldırması tartışılıyor


Sovyetler Birliğinin kurucusu Vladimir Lenin’in heykellerinin Rusya’nın tüm şehirlerinden kaldırılması için tartışma başladı.

Rus Liberal Demokrat Partisi’nin (LDPR) Başkan Yardımcısı Aleksandr Kurdyumov, Rus şehir merkezleri ve kasabalarındaki tüm Lenin heykellerinin müzelere kaldırılmasını ve yerlerine de farklı tarihi kişiliklerin heykellerinin konmasını önerdi.

Heykellerin bakımının oldukça masraflı olduğunu ifade eden Kurdyumov, “Ayrıca heykellere saygı göstermek, kirlerden arındırmak ve restorasyon yapılması gerekiyor. Heykellerin müze veya özel mekanlara kaldırılması sayesinde da her türlü saldırılardan korunmuş olacak.” şeklinde konuştu.

Heykellerin kaldırılması önerisine, iktidardaki Birleşik Rusya Partisi de destek verdi. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Birleşik Rusya Partisi milletvekili Valery Trapeznikov, heykellerin kaldırılması için öncelikli olarak şehir sakinlerinin onayının alınması gerektiğini söyledi.

Sovyet zamanında verilen emirle, heykellerin ülkenin dört bir yanına dikildiğini vurgulayan Trapeznikov, “Şimdi biz yine bir emirle bu heykelleri sökersek tepki alabiliriz. Bu yüzden dikkatli adım atalım ve halkın sesini dinleyelim. Çünkü demokratik bir ülkede yaşıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Rusya Komünist Partisi ise Kurdyumov’un önerisine tepki gösterdi. Lenin’in Rusya Federasyonunun kurucu babası olduğunu öne süren Komünist Parti sekreteri ve milletvekili Sergey Obuhov, “ABD’de George Washington neyse Rusya’da da Lenin odur.” şeklinde konuştu. Obuhov ayrıca Rusya’da hala Lenin’in imzasını taşıyan kararnameler ve yasalar olduğunu da sözlerine ekledi.

Rusya’da çalışma kamplarında milyonlarca insanın ölümüne neden olan eski Sovyet lideri Jozef Stalin’in heykelleri kaldırılırken, günümüzde Lenin heykelleri Rusya’nın dört bir yanında yer alıyor. 1990 yılında tek partili sistemden çıkan Moğolistan’daki son Lenin heykeli törenle yerinden sökülmüştü.
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER