ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Kuvvetli Sağanak
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Nisan 2013 Pazar 14:04

"Lefkoşa Belediyesi" yeni başkanını seçiyor

"Lefkoşa Belediyesi" yeni başkanını seçiyor


KKTC'de olaylı bir şekilde Lefkoşa Türk Belediye Başkanlığı görevinden ayrılan Cemal Bulutoğulları'nın ardından başkansız kalan Lefkoşa Türk Belediyesi, yeni başkanını ve 15 meclis üyesini belirlemek için sandık başına gidiyor.

Başkent Lefkoşa’da, Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Başkanı ve 15 meclis üyesinin belirleneceği ara seçim için oy kullanma başladı.

LTB sınırları içinde yaşayan 35 bin 531 seçmen 08.00-18.00 saatleri arasında toplam 133 sandıkta oy kullanabilecek. Seçmenler, belediye başkanlığı için 3’ü bağımsız olmak üzere toplamdan 9 aday arasında tercihini yapacak.

Seçilecek belediye başkanı ve meclis üyeleri, genel yerel seçimin yapılacağı Haziran 2014’e kadar, yani yaklaşık 14 ay görevde kalacak. KKTC Polis Basın Subaylığı’ndan alınan bilgiye göre, seçim yasaklarının başladığı dün saat 18.00’den sonra şu ana kadar her hangi bir olay yaşanmadı.

Lefkoşa Belediyesi yaklaşık olarak 1 yıl önce iflas bayrağını çekmiş, çalışanlarına maaşlarını ödeyememesi üzerine, belediye çalışanları iş durdurma kararı alarak greve gitmişti. Bunun sonucunda çöpler uzun süre toplanmamış ve yollarda istenmeyen kokular nedeniyle insanlar maske takarak gezmeye başlamıştı.

Bu arada Lefkoşa KKTC'nin başkenti olmasına karşın alt yapıda büyük sorunlara sahip. Ana yollarda zaman zaman insanları hayrete düşüren derin çukurlara rastlamak da mümkün. LTB yetkililerini ana yollardaki ve diğer sıkıntılarla ilgili sürekli uyardıklarını belirten Lefkoşa sakinleri, yetkililerin sorumsuzluğu nedeniyle bu durumdan sonra derece rahatsız. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER