ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Eylül 2014 Çarşamba 10:06

Le Monde: Türkiye, Fransız cihatçıları 'özgürlüğe iade' etti

Le Monde: Türkiye, Fransız cihatçıları özgürlüğe iade etti

Le Monde gazetesindeki habere göre 'Türkiye polisinin ihmalkârlığı' nedeniyle, haklarında yakalama kararı olan üç cihatçı bugün Marsilya sokaklarında serbest dolaşıyor.


Le Monde gazetesinde bugün çıkan bir habere göre Türkiye polisi skandal bir olaya imza attı. Fransa’nın saygın gazeteleri arasında yer alan Le Monde, Türkiye’nin elinde olan üç cihatçının bugün Marsilya’da elini kolunu sallayarak dolaştığını öne süren bir haber yayınladı.

Le Monde’a göre olaylar şöyle gelişti:

Haklarında yakalama kararı da bulunan Fransız vatandaşları Imad Djebali, Gael Maurize ve Abdelouahed Baghdali ‘cihada katılmak’ üzere Suriye’ye gitti. Suriye’de ‘aradıklarını bulamayınca’ Ağustos ayında Türkiye’ye gelip teslim oldular ve Fransa’ya iadelerini talep ettiler. Üç Fransız cihatçı, Türkiye’de bir gün boyunca sorgulandılar ve ardından Fransa’ya teslim süreci başladı. 23 Eylül günü ise Türkiye polisi tarafından Paris uçağına bindirilmek üzere havaalanına getirildi. Fakat Paris uçağının pilotu, ‘sınır dışı edildiklerine dair belgelerin’ eksik olması gerekçesiyle üç cihatçıyı uçağa almadı. Bunun üzerine Türkiye polisi cihatçıları Fransa’ya giden bir sonraki uçağa bindirdi. Fakat o uçak, Fransız yetkililerin cihatçıları teslim almak üzere beklediği Paris’e değil Marsilya’ya gidiyordu. Ve Türkiye polisi bu bilgiyi Fransız polisine vermeyi ihmal etti. Televizyon kameraları ve Fransız polisi cihatçıları karşılamak üzere uzun süre havaalanında bekledi fakat uçaktan inen olmadı. Çünkü cihatçılar Marsilya’da uçaktan inmiş, tutuklanmayınca da kayıplara karışmıştı. Haklarında yakalama kararı olmasına rağmen bu üç cihatçı henüz bulunmuş ya da teslim olmuş değil.

Le Monde’daki haber, “bu olayın Türkiye’nin cihatçılarla mücadeleye nasıl yaklaştığıyla ilgili bilgi verdiği ve bu mücadeledeki yetkinliğinin sorgulanması gerektiği” yorumuyla sona eriyor.  

KAYNAK: Radikal

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER