ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Şubat 2013 Cumartesi 12:45

Le Monde, Osmanlı tarihçisine sansür uyguladı


Geçtiğimiz hafta hayatını kaybeden ünlü Osmanlı ve Türk Tarihçisi Gilles Veinstein’le ilgili Le Monde gazetesinin internet sitesinde yayınlanan makale sansüre uğradı. 5 Şubat’ta hayatını kaybeden ünlü tarihçiyle ilgili Le Monde gazetesinde yayınlanan makalenin aşırı milliyetçi Ermeni gruplardan gelen baskılar nedeniyle kaldırıldığı iddia edildi.

12 Şubat’ta 12:50’de "Gilles Veinstein, tarihçi ,Osmanlı İmparatorluğu uzmanı" başlığıyla yayınlanan makalenin 13:04’de güncellendiği 24 saat geçmeden de siteden kaldırıldığı belirtildi. Gelen tepkiler üzerine makale Cuma akşamı 19:31’de değiştirilmiş haliyle tekrar siteye kondu. Yeniden siteye konan makalede, Fransız medyasında Gilles Veinstein'in aleyhine yürütülen kampanya ile alakalı bölümlerin çıkarılması ise dikkat çekti.

Fransa’nın en ünlü tarihçilerinden Gilles Veinstein, 1995’te Fransa’nın en büyük tarih dergisi l’Histoire’da yayınlanan makalesinde; 1915’te yaşanan olayların soykırım olmadığını belirttmiş, bu dönemde Ermeni çetelerin de Türkleri katlettiğinin altını çizmişti. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER