ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL19°C
Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Mart 2014 Cumartesi 00:25

Lavrov: Kerry, Rusya’yı tehdit etmedi

Lavrov: Kerry, Rusyayı tehdit etmedi


Kırım Özerk Cumhuriyeti’nde Pazar günü yapılacak Rusya ile birleşme referandumu ve Kiev’de yaşanan krize çözüm bulmak için ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov yaklaşık 5 saat süren bir görüşme yaptı.

Görüşme sonrası ayrı ayrı basının karşısına çıkan bakanlar Ukrayna krizi ile ilgili ortak bir politika geliştiremediklerine dikkat çekti. Kerry’e göre Kırım’da yapılacak referandum Ukrayna Anayasası'na aykırı ve Moskova bölgede tansiyonu artıracak adımları sürdürmesi durumunda yeni yaptırımlarla karşılaşacak.

Ukrayna’daki gelişmelerle ilgili ABD ile ortak bir vizyonları olmadığına değinen Lavrov, Kırım’da yapılacak referandum sonuçlarını tanıyacaklarını belirtti. Moskova, Ukrayna krizi ile ilgili uluslar arası bir temas grubu oluşturulmasını yanlış bir yaklaşım olarak değerlendiriyor. Rus bakan, Ukrayna krizi ile ilgili Moskova’nın suçlanmasına tepki gösterdi.

Ukrayna’nın doğu bölgesine askeri bir müdahalede bulunacakları iddialarını yalanlayan Lavrov, uluslar arası basında yer alan Kerry’nin Rusya’yı tehdit ettiği yönündeki haberleri de reddetti. Rus bakana göre Batılı ortaklar Rusya’ya yönelik yaptırımlardan kendileri de etkileneceklerinin farkında.

Lavrov, Kerry ile görüşmesini yapıcı olarak değerlendirdi, ancak iki başkent arasında farklı yaklaşımın sürdüğüne dikkat çekti.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER