ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL9°C
Hafif Yağmur
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Eylül 2013 Cuma 18:53

Kuzey Ren Vestfalya’da sosyal konut açığı


Almanya'nın Kuzey Ren Vestfalya (KRV) eyaletinde sosyal konutlar giderek azalıyor. Kiraların gittikçe yükseldiği eyalette sosyal yardımlarla geçimini güçlükle sağlayan kişilere ve yaşlılara verilecek sosyal konutlar artık bulunamıyor.

KRV Mimarlar Dairesi Başkanı Hartmut Miksch Ren, ‘İnşaat Günü’nde yaptığı açıklamada Ruhr bölgesinde toplam 513 bin sosyal konutun var olduğunu, bu rakamın eskiye göre yaklaşık yüzde 50 daha az olduğunu söyledi. Uygun kiralı evlere duyulan ihtiyacın gün geçtikçe artmasına rağmen böyle konutların gün geçtikçe azalmasını eleştiren Miksch, büyüyen bölgelerde ve üniversiteler civarında normal halli vatandaşların bile ev bulamamalarından endişe ettiğini vurguladı.

KRV İnşaat Bakanı Michael Groschek de daha çok sosyal konut inşaatının gerekliliğine değindi. Groschek demografik değişime dikkat çekip gelecek yaşlılara uygun evlerin artması gerektiğini söyledi. Şu an Almanya’da bulunan bütün dairelerin sadece yüzde 3’ü bu ihtiyaçlara uygun vaziyette. En büyük açık Düsseldorf, Köln, Bonn, Münster ve Aachen’da bulunuyor.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER