ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Eylül 2013 Salı 20:51

Kuzey Ren Vestfalya liderleri memnun


Almanya'nın en büyük eyaleti Kuzey Ren Vestfalya’daki (KRV) parti teşkilatları federal seçimlerden çıkan sonuçlardan memnun. Hıristiyan Demokratik Birlik'in (CDU) KRV’deki lideri Armin Laschet, Yeşiller'in Federal Meclis'teki sandalye sayısı kadar milletvekili çıkarmayı başardıklarını söyledi. Böylelikle CDU eyalette daha fazla söz hakkına sahip olduğunu düşünüyor. Eyaletin SPD’li başbakanı Hannelore Kraft kadın siyasiler arasındaki popülerliğine rağmen KRV’yi bırakıp Berlin’e gitmek istemiyor.

Federal seçimlerden çıkan sonuçların ardından gözler Kuzey Ren Vestfalya'ya çevrildi. Eyaletteki oyların yüzde 39'unu alan Hıristiyan Demokrat Birlik’in(CDU) lideri Armin Laschet seçim sonucunu “CDU geri geldi” şeklinde yorumladı. Laschet, yeni hükümette KRV'den de isimlerin yer alması gerektiğini savundu.

KRV liderinin bu talebi eyaletteki CDU'dan da en az bir bakanın tayin edilebileceği fikrini ortaya çıkardı. Bu bakanlardan birinin Armin Laschet'in kendisi olabileceği konuşulurken, eyaletin SPD’li başbakanı Hannelore Kraft ise makamından vazgeçmiyor.

Sosyal Demokrat Parti'nin (SPD) KRV'de Almanya ortalamasından daha fazla oy alması ise Kraft'ın federal partinin başına geçip geçmeyeceği sorusunu da akıllara getirdi. SPD Meclis Grubu Başkanı Norbert Römer, başbakanın eyalette kalacağını söylerken, Kraft’ta hafta içinde gazetecilerin peş peşe yönelttiği Berlin sorusuna ısrarla “Benim yerim KRV” cevabını verdi. SPD'nin başına geçmek istemediğini yineleyen Kraft, anket sonuçlarında Merkel'in ardından en sevilen kadın siyasi olarak görülüyor.

Hannelore Kraft, seçim sonuçlarını "Kendimizden daha fazlasını beklemiştik, bu doğru, yükselme sağladık, ancak yeterli değildi” dedi.

FDP’NİN KAMPANYA STRATEJİSİNE ELEŞTİRİ

Hür Demokrat Parti'nin (FDP) meclise girememesinin ardından partinin seçim kampanyasında yürüttüğü stratejisi de eyalette eleştiri oklarının hedefi oldu. FDP KRV Milletvekili Robert Orth, Rösler ve Brüderle ikilisinin gerekeni yapamadığını, partinin KRV teşkilatının daha fazla sorumluluğu üzerine alması gerektiğini söyledi.

Geçtiğimiz yıl eyalette gerçekleşen seçimlerde anket sonuçlarına göre FDP yüzde beşlik barajı geçemeyecek gibi görünürken, partinin sürpriz şekilde yüzde 8'lere ulaşması FDP Genel Sekreteri Christian Lindner'in etkili seçim kampanyalarına bağlanmıştı. Lindner'in etkili kişiliği ve FDP'nin bu kötü durumu kendisini federal partinin başına geçmeye zorladı. Nitekim Lindner fazla vakit geçmeden partinin liderliğine adaylığını açıkladı. Lindner'e parti içinden de destek büyük.

YEŞİLLER YENİLGİYİ KABUL ETTİ

Yeşiller'in KRV eşbaşkanları Monika Düker ve Sven Lehmann ise acı bir yenilgi aldıklarını itiraf etti. KRV-Yeşiller liste başı adayı Baerbel Höhn de yenilgiye uğradıklarını ve elde ettiklerinden daha fazlasını amaçladıklarını söyledi. KRV'yi 18'inci Federal Meclis'te 138 milletvekili temsil edecek. Bunlardan 64'ü doğrudan vekilliği kazanan adaylar.

Bu 64 adayın içerisinde 37'si CDU'lu, 27'si ise SPD'li. Eyalet listesinden ise 26 CDU'lu, 25 SPD'li, 13 Yeşil Parti'li, 10 Sol Parti'li aday seçildi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER