ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Mart 2013 Pazartesi 21:05

Kuzey Kore'ye çağrı


Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) Başkanı Yukiya Amano, İran'ın nükleer çalışmalarıyla ilgili olarak, "Parçin'de nükleer başlık deneyi yapıldığına dair bilgilere sahibiz" dedi.

Amano, Avusturya'nın başkenti Viyana'da UAEK Yönetim Kurulu Toplantısı'nda basına yaptığı açıklamada, "Parçin nükleer tesisinde nükleer başlık deneyi yapıldığı yolunda bilgiye sahip olduklarını" ifade ederek, İran yönetiminin UAEK müfettişlerinin tesiste denetim yapmalarına izin vermemesinin kuşkuları artırdığını kaydetti.

BM Güvenlik Konseyi ve UAEK Yönetim Kurulu'nun aldığı kararlar uyarınca İran'ın nükleer programına ilişkin UAEK ile şeffaf işbirliği yapması gerektiğini belirten Amano, Tahran yönetimine bir kez daha, "Tam ve şeffaf işbirliği yapma" çağrısında bulundu.

Amano, İran'ın nükleer programının "askeri boyutuna ilişkin iddiaları açıklığa kavuşturmak amacıyla üzerinde mutabık kaldıkları "biçimlendirilmiş yaklaşım" belgesinin (Strucured Approach) hala imzalanamadığını hatırlatarak, İran ile UAEK arasında toplam 9 tur görüşme yapıldığını ancak belgenin halen imzalanmadığını kaydetti.

Bir soru üzerine, İran'ın Natanz başta olmak üzere bazı nükleer tesislerde IR-2m modeli yeni nesil santrifüj kurmaya başladığını doğrulayan Amano, kurulan santrifüj sayısı konusunda "spekülasyon yapmak istemediğini" söyledi.

İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Feridun Abbasi, önceki gün İran Fars haber ajansına yaptığı açıklamada, "3 bin adet IR-2m modeli yeni nesil santrifüjün nükleer tesislerde faaliyete geçtiğini bildirmişti.

UAEK uzmanları IR-2m modeli yeni nesil santrifüjlerin faaliyete geçmesiyle İran'ın kısa sürede çok miktarda uranyumu yüzde 20 oranında zenginleştirebileceğini belirtiyor.

İran yönetimi Parçin'de nükleer başlık deneyi yapıldığı yolundaki iddiaları reddederek, UAEK müfettişlerine, "ulusal güvenlik gerekçesiyle Parçin'e giriş izni verilmediğini" ifade ediyor.
    
Kuzey Kore'ye çağrı 
    
Amano, basın toplantısında, Kuzey Kore'nin yaptığı nükleer deneylerden duyduğu kaygıyı yineleyerek, Kuzey Kore yönetiminin tek taraflı olarak çıktığı Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Antlaşmasına (NPT) geri dönmesini ve nükleer tesislerini UAEK denetimine açmasını beklediklerini söyledi.

Kuzey Kore yönetimi 10 Ocak 2003'te NPT Antlaşmasından tek taraflı olarak çıktığını ilan etmiş ve nükleer tesislerini UAEK denetimlerine kapatmıştı.

Nükleer tesislerini denetime kapatan Kuzey Kore; 2006, 2009 ve son olarak da bu yıl 11 Şubat'ta birer nükleer denemesi gerçekleştirmişti.
    
"Suriye'den yanıt bekliyoruz" 
    
Amano, Suriye'nin nükleer programına ilişkin soruları da yanıtlayarak, Suriye'deki çatışmalar nedeniyle nükleer tesislerde denetim yapamadıklarını ancak Suriye hükümetine, denetim yapmak üzere yaptıkları başvuruya yanıt beklediklerini söyledi.

Amano, "Özgür Suriye Ordusu ile ilişkiye geçip geçmedikleri yolundaki " soruyu yanıtsız bırakarak, "Suriye hükümetiyle görüştüklerini" belirtti.

Suriye'deki denetimler konusunda ise Amano özellikle Deyruz Zor kentindeki El Kibar nükleer tesisinde denetim yapmak istediklerini bildirdi.

UAEK müfettişlerinin Suriye'deki çatışmaların başlamasından öncesine kadar El Kibar tesisinde denetim yaptığını belirten UAEK kaynakları, tesiste saptanan uranyum parçaçıklarının kaynağını kesin olarak saptayamadıklarını belirtiyor.

Suriye yönetimi ise nükleer tesiste bulunan uranyum parçacıklarının 2007'de İsrail'in giriştiği hava saldırısı sırasında kullandığı uranyum kaplı bombalardan kaldığını savunuyor.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER