ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Nisan 2013 Salı 23:56

Kuzey Kore'nin nükleer tesisini yeniden açma kararı


Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney, Kore yarımadasındaki gelişmelere ilişkin, ''Tüm ulusal güvenlik ekibi bu konuya odaklandı'' dedi.

Kuzey Kore'nin ABD'ye yönelik tehditleri ve Güney Kore ile ''savaş durumuna'' girdiğini ilan etmesinin ardından nükleer tesisini tekrar açma kararı, ABD'de yakından takip ediliyor.

Carney, günlük basın toplantısında, nükleer tesisini açma kararıyla Kuzey Kore'nin kendi taahhütleriyle çelişir hale geldiğini, bunun aynı zamanda uluslararası yükümlülükleri ihlal etmek anlamı taşıdığını kaydetti.

Kuzey Kore'nin uluslararası taahhütlerine uyması ve nükleer silah arayışından vazgeçmesi gerektiğini vurgulayan Carney, konuyla ilgili bölgede müttefikleri Güney Kore ve Japonya ile yakından çalıştıklarını ve Kuzey Kore'nin provokatif faaliyetleri ve ''kavgacı retoriklerine'' karşı uygun önlemleri aldıklarını ifade etti.

Carney, Çin ve Rusya ile de Kuzey Kore'yi ''dizginlemeye'' teşvik etmek için düzenli görüştüklerini dile getirerek, ''Çin'in Kuzey Kore üzerindeki potansiyel etkisi herkes tarafından biliniyor. Geçmişte de söyledik, bugün de Çin'i, bu etkisini kullanmaya ve Kuzey Kore'nin davranışlarına etki etmeye çağırıyoruz'' diye konuştu.

ABD Başkanı Barack Obama'nın gelişmelerle ilgili düzenli bilgilendirildiğini belirten Carney, ''Tüm ulusal güvenlik ekibi bu konuya odaklandı ama şunu not etmek gerekir ki (Kuzey Kore'nin) retorikleri henüz eylemleriyle desteklenmedi'' ifadesini kullandı.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER