ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Eylül 2013 Pazar 10:32

Kuzey Kore'deki sanayi bölgesinde makinalar tekrar çalışacak


Kuzey Kore'nin Keasong şehrinde, Güney Koreli işletmecilerin yatırımı ile kurulan sanayi bölgesinde yarın tekrar iş başı yapılacak.

Güney Kore ile Kuzey Kore ilişkilerinin sene başında gerilmesi en çok Keasong Sanayi Bölgesi'ni etkilemişti. Güney Koreli işletmecilerin yatırımı ile kurulan bölgeye Pyongyang yönetimi giriş çıkışları engellemişti. Haziran ayının başı itibariyle ilişkilerin yumuşaması bölgeyi tekrar gündeme taşıdı. Yapılan görüşmeler sonucu iki ülke bölgede üretimin tekrar devam etmesi kararı aldı.

Güney Kore Birleştirme Bakanlığı'ndan alınan bilgiye göre, Keasong Sanayi Bölgesi'ndeki fabrikalar tekrar üretime geçecek. Böylelikle sanayi bölgesindeki makineler 166 gün sonra tekrar çalışmaya başlayacak.

Uzmanlar, bölgenin terkar normale dönmesinin vakit alacağını ön görüyor. Uzun süre üretim yapamadıklarına dikkat çeken bölgedeki mağdur işletmeciler, verilen siparişlerin geri alındığını, ham madde alacak paralarının kalmadığını bildirdi.

Güney Koreli yetkililer, mağdur işletmecilerinin sorunlarına bir çözüm bulmaya çalışırken, bölgede tekrar aynı problemlerin yaşanmaması için bazı diplomatik önlemler almaya çalışıyor. Alınan bilgiye göre, Seul yönetiminin yabancı iş adamlarının bölgeye yatırım yapması veya fabrika açması için bazı girişimlerde bulunduğu ifade edildi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER