ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Hafif Yağmur
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Mayıs 2013 Pazartesi 23:29

Kuzey Kore'de tutuklanan ABD vatandaşı çağrıda bulundu


Kuzey Kore'de hükümeti devirmeye çalışmak suçlamasıyla yargılanarak 15 yıl "ağır iş" cezasına çarptırılan Amerikan vatandaşı Kenneth Bae'nin, affedilmesi için baskı yapmaları konusunda ailesine ve ABD'ye çağrıda bulunduğu bildirildi.
     Kuzey Kore'deki Sosyal Bilimler Akademisi Hukuk Enstitüsü Bölüm Başkanı Ri Gyong Chol, Kore asıllı tur operatörü Kenneth Bae'nin ailesini arayarak, kendilerinin ve Washington yönetiminin, affedilebilmesi için baskıda bulunmalarını istediğini belirtti. Ri ayrıca, Bea'nin ailesine kararı temyiz edemediğine dair bilgi verdiğini kaydetti.
     ABD Dışişleri Bakanlığı, kararın ardından Bae'nin affedilerek derhal serbest bırakılmasını istemişti.
     Hükümeti devirmeye çalışmakla yargılanan Amerikan vatandaşı Bae'ye verilen "ağır iş" cezası, hüküm giyen kişinin ağır ve zorlu koşulların bulunduğu kamplarda çalıştırılması anlamına geliyor.
     Korece ismi "Pae Jun Ho" olan Kenneth Bae, Çin ve Rusya sınırındaki özel ekonomik bölge Rason'da tutuklanmıştı.
     Kuzey Kore'de 2009 yılında Amerikalı gazeteciler Laura Ling ve Euna Lee, izinsiz giriş ve düşmanca eylemler nedeniyle 12 yıl ağır iş cezasına çarptırılmıştı. Ling ve Lee, aynı yıl eski ABD Başkanı Bill Clinton'ın Pyongyang'ı ziyaretinden sonra serbest bırakılmıştı.
     Bae, Kuzey Kore'de 2009 yılından bu yana göz altına alınan 6. Amerikan vatandaşı. Göz altına alınan diğer Amerikalılar, üst düzey diplomatik girişimlerin ardından serbest bırakılmış ya da sınır dışı edilmişti.
     Kuzey Kore'nin Bae ile ilgili açıklamasının, ABD ve Güney Kore'ye haftalarca süren savaş tehditleri ve diğer provokatif eylemlerinin ardından gelmesi dikkati çekmişti.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER