ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Mayıs 2013 Cumartesi 14:31

Kuzey Kore’de ekonomik reformlar kapıda


Kuzey Kore’nin genç lideri Kim Jong-un’un bazı ekonomik reformlar yapmak için yetkililere emir verdiği öğrenildi.

Japonya’daki Kuzey Kore diaporasının yayın organı olan Chosun Shinbo gazetesi, Pyongyan yönetiminin ekonomik reformlar için hazırlık yaptığı yönünde habere yer verdi. Hükümet Genel Sekreteri Kim Ki-cheol ile yaptığı röportajı yayınlayan gazete, ülkedeki bazı pilot bölgelerde farklı ekonomik sistemlerin denediğini aktardı. Gazeteye mülakat veren Hükümet Genel Sekreter Kim şöyle konuştu: “Liderimiz geçen sene zaten bir kaç kez ekonomi profesörleri ile bürokratları bir araya toplayıp, bir ekonomi yönetim yasasının gerekliliğinden bahsetmişti."

Ekonomi uzmanları ve dış ticaret ile uğraşanların kendi aralarında toplantılar yaparak bazı projeler geliştirdiğini ifade eden Kim, bu projelerin bazı pilot bölgelerde uygulamaya koyulduğunu sözlerine ekledi. Kim, projelerden başarı sağlanması halinde tüm ülkede uygulamaya koyulacağını söyledi.

Kim, öte yandan sınırlı da olsa özel işletmelere müsaade edildiğine dikkat çekti. Kim, “28 Haziran kararları dediğimiz kararlara imza attı liderimiz. Bu yönde sınırları belirli olan özel işletmeleri ülke genelinde yayılmasını planlıyoruz.” diye konuştu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER