ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Mart 2017 Perşembe 16:47

Kuzey Kore kimyasal silah iddiasını reddetti

Kuzey Kore kimyasal silah iddiasını reddetti

Güney Kore Dışişleri Bakanı, Kim Jongnam cinayetinde kullanılan VX sinir gazı nedeniyle Kuzey Kore'nin BM üyeliğinin askıya alınmasını talep etti


Kuzey Kore, Devlet Başkanı Kim Jong-un'un üvey ağabeyi Kim Jong-nam'ın Malezya'da uğradığı suikastta VX sinir gazının kullanıldığının anlaşılmasının ardından, kimyasal silah stoku olduğu yönündeki iddiaları reddetti.

Chosun Ilbo gazetesinde yer alan habere göre, Cenevre'de devam eden yıllık olağan Silahsızlanma Konferansı sırasında konuyu gündeme getiren Güney Kore Dışişleri Bakanı Yun Byung-se, cinayetin önde gelen şüphelileri arasında Kuzey Kore devlet görevlilerinin bulunduğunu, dolayısıyla cinayette kullanılan kimyasal silah niteliğindeki madde sebebiyle ülkenin Birleşmiş Milletler (BM) üyelik ayrıcalıklardan mahrum bırakılması gerektiğini savundu.

Kuzey Kore'nin BM Temsilciliği Müsteşarı Ju Yong-chol, Yun'a verdiği yanıtta, iddiaları "rezil ve absürt" olarak nitelendirerek "Kuzey Kore bugüne kadar ne kimyasal silah üretmiş ne stoklamış ne de kullanmıştır. Bu konudaki tavrımız gayet nettir." ifadesini kullandı.

Ju, Kim Jong-nam'ın ismini anmadan, Pyongyang yönetiminin cinayetin arkasında olduğu iddiasını reddetti.

Kuzey Kore yönetimi cinayet sebebiyle son dönmede artan uluslararası eleştirilere maruz kalmıştı. Çin, Kuzey'den kömür ithalatını durdurma kararı alırken, cinayetin işlendiği Malezya, Pyongyang ile diplomatik bağlarını kesmekle tehdit etmişti.

Öte yandan ABD 9 yıl aradan sonra Kuzey Kore'yi teröre destek sağlayan ülkeler listesine almayı değerlendirirken Avrupa Birliği yaptırım önlemi olarak ülkenin Avrupa üzerinden para transferlerine insani hizmetler ve ticaret dışında yasak getirmişti.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER