ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Hafif Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Haziran 2013 Pazartesi 13:35

Kuzey Kore ile Güney Kore gece geç saatlere kadar görüştü

Kuzey Kore ile Güney Kore gece geç saatlere kadar görüştü


Kuzey Kore ile Güney Kore arasında gerçekleşen ön görüşme gece geç saatlere kadar devam etti. Bazı görüş ayrılıkları da olsa ortak kararlar alındı.

Son zamanlarda gerginleşen Kuzey Kore ile Güney Kore ilişkileri yumuşamaya devam ediyor. 12 Haziran’da başkent Seul’de bakanlar seviyesinde bir üst düzey görüşme yapmayı hedefleyen iki ülke temsilcileri, dün sınırdaki Panmoonjeom Köyü’nde bir araya geldi. Ön görüşmeye her iki taraftan da 3 kişi katıldı. Güney Kore heyetine Birleştirme Bakanlığı Kuzey-Güney Kore Görüşme Müdürü Bea Kwang-bok başkanlık yaptı.

Görüşme sabah 10 sularında başladı ve öğle yemeği molasına kadar devam etti. Sık sık mola vermek zorunda kalan heyet gece saat 03.05’de görüşmeyi sonlandırdı. Özellikle gece saat 0.55’te görüşmenin bittiği resmi bir şekilde bildilrmesine rağmen, tekrar Kuzey Kore tarafının isteği ile görüşmelere devam edilmesi dikkat çekti.

GÖRÜŞMEDE NELER KONUŞULDU?

Görüşmede Kuzey Kore tarafı 12 Haziran’da yapılması hedeflenen görüşmenin ‘Kuzey Kore-Güney Kore İlgili Makamlar Görüşmesi’ olarak adlandırılmasını istediği bildirildi. Güney Kore’nin Kuzey Kore’nin bu görüşüne sıcak baktığı ifade edildi. Güney Kore tarafı söz konusu teklifin görüşmede ele alınacak konuların, güncel olan ana problemlerin bir an evvel çözüme kavuşturulması gerektiği için böyle bir teklifi olumlu buldukları ifade edildi. Ayrıca yapılacak görüşmelere yeni isim vererek, yeni bir dönemin başladığına atıfta bulunmanın daha faydalı olacağı düşünüldüğü aktarıldı.

Kuzey Koreli temsilciler, 12 Haziran’da yapılacak görüşmede öncelikli olarak başta Keasong Endüstiri Bölgesi olmak üzere, kutsal sayılan Keumgang Dağı’nın tekrar turizme açılması ve sınırdan dolayı ayrılan ailelerin görüştürülmesi meselelerinin yanı sıra, 15 Haziran 4 Temmuz Kutlamaları sırasında karşılıklı sivil toplum örgütlerinin gelip gitmesi, insani yardımların düzenlenmesi gibi konuları ele almak istediklerini ifade etti. Güney Kore tarafı ise bu konularla beraber, iki ülke arasında resmi diyalog kanallarını daha açık tutulmasına dikkat çekti. Güney Koreli temsilciler, öncelikle güncel olan sıcak problemlerin bir an evvel çözüme kavuşturulması gerektiğine vurgu yaptığı öğrenildi.

GÖRÜŞMEDE UZLAŞI SAĞLANAMAYAN TEK KONU: BAKAN GELECEK Mİ?

Kuzey Kore ile Güney Kore arasındaki ön görüşmede uzlaşı sağlanamayan tek konu 12 Haziran’da yapılacak görüşmenin seviyesi oldu. Seul yönetimi yapılacak görüşmenin bakanlar seviyesinde olmasını istiyordu. Yapılan görüşmelerde Güney Koreli temsilciler, Çarşamba günü başlayacak olan görüşmeye Kuzey Kore’den Birleşme Cephesi Başkanı (Birleştirme Bakanı) Kim Yang-geon’un teşrif etmesinin daha faydalı olacağını teflif ettikleri belirtildi. Kuzey Kore tarafının ise yapılacak görüşmede ele alınacak konuların sıcak gündemler olduğundan dolayı görüşmenin bakanlar seviyesinde olmasına gerek olmadığını söylediği bildirildi.

Güney Kore Birleştirme Bakanlığı’ndan alınan bilgiye göre halen 12 Haziran’da Kuzey Kore’den gelecek heyete başkanlık edecek kimsenin makamına karar verilmediğini aktarıldı. Verilen bilgiye göre, Kuzey Kore tarafının bu teklife çok olumsuz bakmamasına rağmen, geri çevirdiği ifade edildi. Bakanlığın yaptığı açıklamaya göre Kuzey Kore’den Kore’den Birleşme Cephesi Başkanı Kim Yang-geon’un gelmesinin halen ihitmal dahilinde olduğu, gelmemesi halinde Güney Kore’den heyete başkanlık edecek kişinin de gelen yetkiliye göre ayarlanacağı ifade edildi.KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER