ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Nisan 2013 Pazar 21:55

"Kuzey Kore anlaşmalara uymalı"


 ABD ve Japonya, Kuzey Kore ile müzakere masasına oturmaya hazır olduklarını, ancak komünist yönetimin öncelikle tansiyonu düşürmesi ve eski anlaşmalarına uyması gerektiğini açıkladı.

Kuzey Kore'nin bölgede tansiyonu gerdiği bir dönemde Güney Kore ve Çin'i ziyaret eden ABD Dışişleri Bakanı Kerry, turunun son durağı olan Tokyo'ya bugün geldi. Kerry, ayağının tozuyla Japonyalı mevkidaşı Fumio Kishida ile bir araya geldi. İki bakanın bir saati aşan görüşmesinin ardında ortak basın toplantısı düzenlendi. Japonya Dışişleri Bakanı Kishida, Kuzey Kore'nin nükleer konulara ilişkin daha önce anlaşmaya varılan metinlere sadık kalması gerektiğini söyledi. Japon Dışişleri Bakanı Kishida, Kuzey Kore'nin nükleer silaha sahip olmasına izin vermeyeceklerini vurguladı. İki bakan da Kuzey Kore'nin nükleerden arındırılması noktasında çalışacaklarını, komünist yönetiminin bazı şartları sağlaması halinde müzakere masasına oturabileceklerini kaydetti.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Kuzey Kore'den yükselen tehditlere karşı Güney Kore ve Japonya'yı savunacaklarını söyledi. Kuzey Kore'ye ilişkin atılacak adımların geçmişi tekrarlamaması gerektiğini vurgulayan Kerry, "Dikkatli ve iyi düşünerek adım atmalıyız." diye konuştu. John Kerry, Kuzey Kore ile yakın ilişkisi olan Çin'in desteğini almalarının da önemli olduğunu yineledi. ABD Dışişleri Bakanı Kerry, Pyongyang'un nükleerden arındırılması halinde Amerika'nın füze programında ayarlamaya gidebileceğine yönelik sözlerine de açıklık getirdi. Kerry, füze programında değişikliğe gitmeye yönelik herhangi bir tartışmanın gündemde olmadığını ancak Guam Adası'na yerleştirilen füzelerin Kuzey Kore tehdidine karşı olduğunu hatırlattı. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER