ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL28°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Mayıs 2013 Pazar 11:51

Kuzey Irak'ta üniversite öğrencilerinin en büyük korkusu işsizlik


Dünyanın birçok yerinde olduğu gibi Kuzey Irak'ta da işsizlik gençlerin korkulu rüyası. Üniversite mezunlarının çok azı devlet tarafından işe alınırken, birçok genç ya özel şirketlerde iş buluyor yada işsiz kalıyor.

Konu hakkında Cihan Haber Ajansı’na (Cihan) konuşan Erbil'deki üniversitelerde eğitim alan öğrenciler, en büyük korkularının işsizlik olduğunu söyledi.

Bjar Hedir isimli öğrenci özel şirketleri, devlet kurumunda çalışmaya tercih ettiğini söyledi. Hedir’e göre özel şirketlerde çalışmak mesleki gelişim için daha avantajlı. Hedir, "Ben biyoloji bölümünden mezun olacağım. Özel sektörde çalışmak isterim. Çünkü devlette çalışan arkadaşlarım var, kendilerini geliştiremiyorlar." dedi. Niyaz Namık isimli öğrenci ise "Devlet kurumlarında işe girme şansımız yok.” diyerek özel sektörde şansını deneyeceğini ifade etti.

Öğrenci Azad Muhammed’e göre ise ne devlet ne de özel sektörde işe girmek kolay değil.

Rebaz Gazali isimli öğrenci de, "İş bulma konusunda umudumuz çok az. Bu umutsuzluk öğrencilerin eğitimine de olumsuz etki ediyor. Bazı arkadaşlarım, derslerine çalışsalar, çalışmasalar da mezun olduklarında işsiz kalacaklarını söylüyorlar.” dedi.

Serkewt Hüseyin, "Fizik bölümünde öğrenciyim. Biz yoksul ailelerin çocuklarıyız. Kamu kurumlarında işe girmek bizim için çok zor." şeklinde konuştu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER