ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL8°C
Hafif Yağmur
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Eylül 2013 Salı 15:20

Kuzey Irak'ta oy oranlarında oynama yaptı

Kuzey Irakta oy oranlarında oynama yaptı


Kuzey Irak'ta oy sayma işlemi devame derken, Süleymaniye'de dün gece oy sayımı merkezlerine giren bir grup Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) üyesinin oy listelerinde ve oy oranlarında değişiklikler yaptığı tespit edildi.

Kuzey Irak'ta 21 Eylül'de gerçekleşen Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Parlamentosu seçimlerinin ardından, oylar sayılmak için seçim komisyonunun belirlediği merkezlerde toplandı. Belirlenen merkezlerde sandıklar açılmaya başladı ve oylar sayılıyor. Ancak bu süreç içerisinde alınan bilgiler, yıllarca alışılan ezberi bozduğu yönünde.

Yıllarca iktidara ortak olan Celal Talabani'nin partisi Kürdistan Yurtseverler Birliği'nin (KYB), bu seçimlerde 13 sandalye kaybettiği ifade ediliyor. Yıllarca KYB'nin kalesi olarak bilinen Süleymaniye ise bu kez Değişim Hareketi'nin (Goran) kalesi haline geldi. Resmi olmayan bilgilere göre Goran, Süleymaniye'de ilk sırada gelirken, KYB ikinci sırada yer aldı.

Goran hareketi Erbil'de de önemli bir başarı elde etti. Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) ve KYB'nin yıllarca baş başa yarıştıkları Erbil'de ise Goran hareketi ikinci parti olmayı başardı. Erbil'de en çok oyu KDP alırken, Goran ikinci ve KYB üçüncü sırada geliyor.

Tablo bu şekilde olunca Süleymaniye'de tansiyon iyice yükselmeye başladı. Süleymaniye'de dün gece oy sayımı merkezlerine giren bir gurup KYB'lilerin oy listelerinde ve oy oranlarında değişiklikler yaptığı tespit edildi. Silahlarla merkezi basan kimlikleri açıklanmayan kişilerin, Goran hareketi oylarını azaltarak, KYB oylarını artırdığı kaydediliyor.

Olayların ardından ilk açıklama KYB Genel Sekreter Yardımcısı Berham Salih'ten geldi. Yazılı bir açıklama yapan Salih, "Tabii ki, kaybetmek zordur ancak bu nedenle seçim sonuçlarını değiştirmeye kalkmak ise rüsvalıktır. Kaybetmek KYB için de zordur ama bu halkın takdiridir. Bu KYB'nin son siyasetini halkın onaylamamasıdır. Onun için bize düşen siyasetimizi gözden geçirip gelecek seçimlerde halkın desteğini almaktır." dedi.

Süleymaniye'de yaşanan olay ardından seçim komisyonundan bir heyet bugün sabah Süleymaniye'ye ulaştı. Heyetin olayları yerinde inceleyip Yüksek Seçim Komiserliği'ne rapor edeceği bildiriliyor.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER