ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Ocak 2013 Cuma 08:01

Kuzey Irak’ta gazetecilere baskı arttı


Kuzey Irak’ta gazetecilere yönelik son dönemlerde şiddet ve baskının arttığı iddia edildi.
Irak Kürdistan Gazeteciler Sendikası, Kürt bölgesinde görev yapan gazetecilere yönelik son dönemlerde şiddetin arttığını duyurdu.
Gazeteciler Sendikası tarafından Erbil'de düzenlenen basın toplantısında, bölgede son 6 ayda görev yapan gazetecilere yönelik, şiddet içeren 33 vakanın gerçekleştiği belirtildi. Açıklamada gazetecilere yönelik yapılan ihlallerin istatistiğini açıklayan sendika yetkilileri; 14 dayak girişimi, 8 tehdit, 6 işe engel olma, 2 gözaltı, 2 tutuklamanın yanı sıra 1 hapis cezasının vuku bulduğunu duyurdu.
Özgür basın için çaba harcadıklarını ifade eden Kürdistan Gazeteciler Sendikası Başkanı Hakim Azad, "Medyanın özgür olması, bölgenin demokrasi için önemlidir. Sendika olarak biz gazeteci haklarını korumak ve kollamak için hizmet veriyoruz. Medya dünyasını özgürleştirmek için bu yolda hizmet vermeye devam edeceğiz. Ayrıca hükümetten gazeteci olaylarına özgü bir mahkeme olmasını talep ettik. Umarım en yakın zamanda olumlu bir cevap alırız'' dedi.
Bu arada basın toplantısına katılan gazeteciler, sendikaya üye olanların gazetecilik yapmadıklarını iddia etti. Bunun üzerine söz alan Hakim Azad, bu konuda yeni yapılanma içerisinde olduklarını, bazı düzenlemelerin zaruri olduğunu dile getirdi.
Cihan Haber Ajansı’na (Cihan) konuşan Gazeteci Nabaz Ahmed, gazetecilere yönelik ihlallerin açıklanandan daha çok olduğunu belirtti. Ahmed, gazetecilere yönelik son 6 ayda gerçekleşen ihlalin yüze yakın olduğunu söyledi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER