ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL17°C
Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Aralık 2013 Salı 17:56

Kuzey Irak’ta Bayrak Günü coşkusu


Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi tarafından ilan edilen 17 Aralık Bayrak Günü çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. Bölgenin bütün yerleşim alanları, Irak Kürt Bölgesi´nin bayraklarıyla donatıldı.
Kürt Bölgesi Parlamentosu 11 Kasım 1999 tarihinde aldığı bir kararla, 17 Aralık’ı Bayrak Günü ilan etmişti. Bayrak Günü kutlamaları çerçevesinde başta Erbil olmak üzere şehirlerin işlek caddeleri bölgesel yönetimin bayraklarıyla süslendi.
Bölgesel Kürt Yönetimi Başbakan Yardımcısı İmat Ahmet'in de katıldığı Erbil’deki Bayrak Günü resmi etkinlilerinde bayrağın önemi vurgulandı. Törende konuşan Ahmet, "Bu bayrak uğruna çok canlar feda oldu. Bu nedenle bu günü daha coşkuyla kutlamamız ve anmamız lazım." dedi.
Daha sonra askeri merasimle Kürdistan bayrağı milli marşlar eşliğinde göndere çekildi.
Bu arada basına konuyla ilgili açıklamada bulunan Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Sözcüsü Sefin Dizayi ise herkesin zorluklarla elde edilen bayrağın önemini idrak etmesi gerektiğini vurguladı.
Bayrak Günü nedeniyle Erbil Kalesi’ne dev bir bayrak asıldı ve şehrin birçok yeri bayraklarla süslendi.
Bölgede Bayrak Günü üniversitelerde de kutlandı. Öğrenciler bugün geleneksel Kürt elbisesi ile okula geldiler. Öğrenciler üniversiteler müzik eşliğinde halay çekerek eğlendi.
önünde ve okul önünde birbirlerinin bayrak gününü kutladılar ve müzik eşliğinde halay çektiler.
Cihan Haber Ajansı'na(Cihan) konuşan öğrenciler, Kürt bayrağının kendileri için çok şey ifade ettiğini söyledi.


 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER