ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Nisan 2013 Pazartesi 11:21

Kutlu Doğum, Amsterdam'da anıldı


Hollanda'nın başkenti Amsterdam’da 3 bin kişinin katılımı ile Kutlu Doğum programı düzenlendi.

'Hazreti Peygamber ve İnsan Onuru ' konusunun işlendiği Kutlu Doğum programı, Amsterdam’daki çeşitli cami ve dernekler tarafından ortak organize edildi. Programa Türkiye'den İlahiyatçı Ömer Döngeloğlu, Türkiye'nin Rotterdam Başkonsolosu Togan Oral, Hollanda Diyanet Vakfı Başkanı ve Lahey Din İşleri Müşaviri Prof. Dr. Mustafa Ünver katıldı. Türk Milli Marşı'nın okunmasıyla başlayan program, Kur'an-ı Kerim tilaveti ile devam etti.

BÜTÜN İNSANLIK İÇİN ÖRNEK KILINMIŞ BİR ÜMMETİZ

Amsterdam Sporthal Zuid kapalı spor salonunda düzenlenen programında ilk söz alan Prof. Dr. Ünver, "Son din, İslam dinine bizleri teşrif ettiği için Cenab-ı Allah'a ne kadar şükretsek azdır. Bizi O'ndan haberdar eden, bize Kur'an-ı Kerim'i getiren, bize insanlık için örnek olduğumuzu bildiren sevgili Peygamber Efendimiz'e (sas) sonsuz salatu selam olsun. Belki biz farkında olmuyoruz fakat biz, bütün insanlık için örnek kılınmış bir ümmetiz. Bizler sadece Müslümanlara değil, bütün Hollandalılara, bütün Avrupa'ya ve bütün dünyaya doğruluğun, istikametin güzelliğin ne olduğunu göstermekle yükümlü mükellef bir ümmetiz." dedi.

ULUSLARARASI BİR SALONDA EFENDİMİZİ ANMAK NE GÜZEL

Rotterdam Başkonsolosu Togan Oral, Kutlu Doğum programını Amsterdam'daki camilerin ortak ortanize ettiğini belirterek, bunun birlik ve beraberliğin en güzel örneği olduğunu söyledi. Oral, "Program başlamadan önce içimden Allah’ım biz ne kadar şanslıyız. Vatanımızdan binlerce kilometre uzaklıkta ay yıldızlı bayrağımızın karşısında İstiklal Marşı'mızı okuduk. Kur'an-ı Kerim dinledik. Bundan 50 yıl önce buraya gelen sizler belki büyük binaların önünden geçerken ileride 50 yıl sonra bir gün bu binaların içinde bu kalabalıkları toplayıp böyle büyük yerlerde konferanslara ve seminerler düzenleyeceğinizi aklınızın ucundan bile geçirememiştiniz. Ama Allah’a şükürler olsun bugün buradaki uluslararası müsabakaların yapıldığı kapalı spor salonundayız." diye konuştu.

EFENDİMİZ BİR RAHMET ELÇİSİ OLARAK YETİŞTİRİLMİŞTİR

Türkiye'den programa katılan İlahiyatçı Ömer Döngeloğlu ise "Davamız Allah davası, Resullulah davası olduktan sonra, Allah’ın dinine hizmet olduktan sonra o yoldan elbette o menzile ulaşılacaktır. Ne mutlu sizlere ki, gönülleriniz Allah ve Resulü ile çarparak bu salonları dolduruyorsunuz. Eğer bir mucize istiyorsanız, O sizinle beraberdir. Rahmetin ve merhametin kaynağı Peygamberimiz'i anmak için Amsterdam’da bu spor salonunda bulunuyoruz. O, Allah’ın elçisi ve bizlere bir merhamet peygamberi olarak gönderildi. Efendimiz (sas) bir rahmet elçisi olarak yetiştirilmişti. Efendimiz öyle müstesna bir şekilde yetiştirilmiştir ki onun terbiyecisi Allah (c.c.)'dur. O, öylesine bir rahmet elçisidir ki, her gittiği yere rahmet götürmüştür." şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Serdar Tuncer, birbirinden güzel şiir ve ilahiler ile programa renk kattı. Amsterdam'daki camilerde hafta sonu eğitim gören çocuklar da ilahiler okudu. Program bitiminde katılımcılara Efendimiz'in sembolü gül hediye edildi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER