ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Haziran 2014 Salı 20:29

Kuş gribi aşısı için ödenen paralar boşa gitti

Kuş gribi aşısı için ödenen paralar boşa gitti

Kuş gribi tedavisi için kullanılan Tamiflu ve Relenza ilaçlarının satın alınıp depolanmasının durdurulmasını talep etti.


Almanya'da Sosyal Demokrat Parti (SPD), dünya genelinde özellikle kuş gribi tedavisi için kullanılan Tamiflu ve Relenza ilaçlarının satın alınıp depolanmasının durdurulmasını talep etti.

SPD'li Bavyera Eyalet Meclisi Sağlık Komisyonu Başkanı Kathrin Sonnenholzner, son yapılan bilimsel araştırmaların bu iki ilacın gribe karşı yeterince etkisi olmadığının tespit edildiğini belirtti ve bunların devlet tarafından artık satın alınmasının engellenmesini istedi. 24 bin hasta üzerine yapılan iki araştırmaya göre bu iki ilaç, gribin yarım gün önce bitmesini sağlıyor, ancak ölüm riski ve komplikasyon oranlarında hiçbir etkisi olmuyor.

Bavyera depolarında halkın yüzde 20'sine yetecek kadar bu ilaçlardan olduğunu açıklayan Sonnenholzner, "Aktüel araştırmalara göre paramızı camdan dışarı attık." dedi. Gribi önlemek için yeni çözüm yolları aranmasını öneren doktor Sonnenholzner, bunun için Bavyera hükümetinin yaptığı çalışmalar hakkında bilgi sahibi olmaları gerektiğini ifade etti.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER