ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Mayıs 2013 Cuma 17:16

Kurtulmuş: Yurtdışı, ayrı bir seçim bölgesi kabul edilemez


AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, yurtdışındaki Türk vatandaşların seçilme hakkının buraları ayrı bir seçim bölgesi olarak kabul etmek suretiyle verilmesinin düşünülemeyeceğini söyledi.

Almanya'daki temasları sırasında soruları cevaplayan Numan Kurtulmuş, yurtdışındaki Türklerin oy verme meselesinin halledildiğini hatırlattı ve seçilme hakkı konusunu yorumladı. "Buradaki ülkeleri, ya da bölgeleri ayrı bir seçim bölgesi kabul edip bunların üzerinden seçilme hakkı vermek gibi bir şey konuşulamaz, düşünülemez." diyen Kurtulmuş, buralardan müracaat eden adaylara parti listelerinde pozitif ayrımcılık yapılabileceğini dile getirdi. Kurtulmuş, "Buradaki yurttaşlarımızın taleplerinin daha yakın takip edilmesi bakımından pbu pozitif ayrımcılık doğru olur kanaatindeyim." dedi.

Yurtdışındaki seçmenler için kontenjan konulması ya da ayrı seçim bölgesiymiş gibi kabul edilmesinin söz konusu olmadığını ifade eden Kurtulmuş, "Ama buralardan müracaat eden arkadaşlarımız Türkiye'deki siyasi partilerin listelerinden aday olarak gösterilirler ve buralardaki yurttaşlarımızın taleplerini, tekliflerini Türkiye parlamentosunda sonuçlandırmak için daha candan gayretin içerisinde olurlar." dedi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER