ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Mart 2013 Salı 07:05

Kurtulmuş Londra'da


AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, terör sorununun çözümüyle ilgili, "Ne 'puan kaybeder miyiz' diye bir endişemiz var, ne 'puan kazanır mıyız' diye bir siyasi bakış açımız var. Bu milletin canı yürekten kabul etmeyeceği hiçbir noktada çözüm için adım atmayız, bundan emin olun" dedi.
     Kurtulmuş, İngiltere'nin başkenti Londra'daki temasları çerçevesinde Avrupalı Türk Demokratlar Birliği'nin (UETD) onuruna verdiği akşam yemeğine katılarak, bir konuşma yaptı. Akşam yemeğine, Numan Kurtulmuş'un eşi Sevgi Kurtulmuş ve Türkiye'nin Londra Başkonsolosu Ahmet Demirok'un yanı sıra, İngiltere'deki Türk kanaat önderleri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, akademisyenler, girişimciler ve işadamları da katıldı.
     Türkiye'nin önemli bir 10 yılı geride bıraktığını belirten Kurtulmuş, bu 10 yılda önemli başarılara imza atıldığını ifade etti. Kurtulmuş, Türkiye'deki zihniyet dünyasının ciddi şekilde değiştiğini kaydederek, yeni Türkiye'nin kurulması için önemli adımlar atıldığını dile getirdi.
     Türkiye'de geçmişte yaşanan bazı gelişmelere konuşmasında değinen Numan Kurtulmuş, "Bir anlamda yukarıdan, tepeden otoriter bir modernleşme süreci bu milletin üstüne yüklenmeye çalışıldı. Bunun sonucu olarak, devlet-millet uyuşmazlığı yaşandı. Ne yazık ki Türkiye'nin 66 yıllık siyasi hayatında 5 kere askeri müdahalelerle, milletin tercihlerinin önüne geçilmeye çalışıldı" diye konuştu.
    
     -"Türkiye karanlık dehlizlerden çok çekti"-
    
     "Türkiye'nin karanlık dehlizlerden çok çektiğini" söyleyen Kurtulmuş, bu yapıdan kurtulmak için önemli gayretler sarf edildiğini ifade etti.
     Bazı önemli adımların atıldığını ama henüz bunların sistematik dönüşümler haline gelmediğini kaydeden Kurtulmuş, Milli Güvenlik Kurulu'nu (MGK) örnek gösterdi. Kurtulmuş, şöyle konuştu:
     "MGK eskiden bir tarafında sivillerin oturduğu, bir tarafında askerlerin oturduğu, askerlerin tabiri caizse sivilleri sigaya çeken bir görüntüde olduğu bir kuruldu. Şimdi çok şükür asker ve sivil karışık oturuyor. Ancak hala MGK anayasal bir kuruldur. Böyle olduğu sürece, bugün hükümetin gücü yüksek, bugün iç ve dış şartlar buna müsaade etmiyor, bugün ciddi bir kamuoyu desteği hala hükümetin arkasında görünüyor ama yarının şartlarının değiştiğini varsayarsak, korkarım ki o zaman gücü elinde bulunduranlar belki MGK'yı paralel bir hükümet haline dönüştürebilirler. Yüksek Askeri Şura, Yüksek Öğrenim Kurumu gibi diğer anayasal kurum ve kuruluşların yapısı gerçekten demokratikleştirilmek zorundadır."
    
     -"Büyük dağların dumanı çok olur"-
    
     Türkiye'nin güçlü olmasının önemini de vurgulayan Kurtulmuş, bu çerçevede Türkiye'nin ekonomik olarak güçlü olması gerektiğini ifade etti. Numan Kurtulmuş, "Türkiye gibi büyük ülkelerin büyük problemleri var. Büyük problemlerimiz var diye üzülmeyeceğiz. Büyük dağların, yüksek dağların dumanı çok olur" diyerek, bu çerçevede Türkiye'deki terör meselesine değindi.
     Kurtulmuş, "Türkiye'deki terör sorununun çözülebilmesi için meselenin ciddi bir şekilde olumlu yönde ilerlediğini" ifade ederek, "Korkarız ki, bir takım iç ve dış çevreler bu sürecin olumlu bir şekilde sona erdirilmesini önlemek için bazı provokasyonlar yapabilirler. Allah muhafaza bunların olmayacağını ümit ediyoruz" dedi.
     Terörün sona erdirilmesi sürecinde üç tane alan olduğunu ifade eden Kurtulmuş, bunlardan ilkinin siyasetçilere ve siyasete düşen alan olduğunu kaydetti. Kurtulmuş, şunları ifade etti:
     "Siyasetçilere düşen alan, bu konuda çok konuşmak değil. Bu konuda milletin büyük bir çoğunluğu artık çözüm istiyor. Artık bizim ülkemizde bir insanın daha ölmesinden daha büyük risk olamaz. Dolayısıyla bu sorunun bir an evvel bitirilmesi için siyaset üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmeli. Sadece AK Parti değil, CHP, MHP ve BDP de üzerine düşeni yerine getirmelidir."
     İkinci alanın sivil toplum alanı olduğunu belirten Kurtulmuş, üçüncü alanın ise silahların nasıl bırakılacağına ilişkin teknik görüşmeler olduğunu söyledi. Bu teknik görüşmelerin diğer ülkelerdeki benzer örneklerde istihbarat birimleri tarafından yürütüldüğünü ifade eden Kurtulmuş, "Bu sürecin düzgün bir şekilde yürütüleceğini tahmin ediyoruz ve herhangi bir provokasyona uğramadan bu sürecin inşallah olumlu bir şekilde bitmesi için hem gayret sarf ediyor, hem de dua ediyoruz" diye konuştu.
    
     -"Nice ülkelerin destekleri oldu"-
    
     Terörün bir gün bile devam etmemesi gerektiğini vurgulayan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, terörün arkasında nice ülkelerin lojistik, istihbarat, siyasi, silah destekleri olduğunu söyledi.
     "Şimdi siyasi aklı kullanarak, bu ülkenin çocukları arasına konulan bu fitnenin ortadan kaldırılması lazım" diyen Kurtulmuş, ekonomik gücün kuvvetlendirilmesi için de bu sorunun çözülmesi gerektiğini ifade etti.
     Türkiye'nin öncü olmasının önemine de değinen Kurtulmuş, Türkiye'nin sadece kendisine yeten bir ülke olamayacağını, mazlum ülkelere, insanlara yardım etmesinin gerekliliğini vurguladı.
    
     -"Diyarbakır nasıl Kürt kardeşiminse, Türk kardeşimizin de yeridir"-
    
     Akşam yemeğine katılanların sorularını da yanıtlayan Numan Kurtulmuş, çözüm sürecine ilişkin bir soru üzerine, "Barış sürecinin en kısa zamanda, milletin büyük çoğunluğunun kabul edeceği şekilde sonuçlanacağına yürekten inanıyorum" dedi. Savaşmanın kolay, barışmanın zor olduğunu söyleyen Kurtulmuş, şöyle konuştu:
     "Şunu sevinerek ifade etmemiz gerekir ki, Türkiye'de Türkler ve Kürtler arasında devam eden bir iç savaştan çıkıyoruz da ondan sonra bir barış masasına oturup, barış yapıyor değiliz. Türkler ve Kürtler uluslararası terör siyasetinin bin bir türlü hilelerine, hurdalarına rağmen birbirlerine hiçbir zaman yan gözle bakmış insanlar değildir. Ama maalesef birtakım karanlık odaların tezgahlarıyla işler bu noktaya kadar geldi.
     Biz Türkler ve Kürtler tesadüfen bir arada oturmuyoruz. Bin küsur senedir Türkiye dediğimiz ülkede yaşıyoruz, gönüllü olarak yaşıyoruz. Diyarbakır nasıl Kürt kardeşiminse, Hakkari nasıl Kürt kardeşiminse, aynı şekilde Türk kardeşimizin de yeridir. Aynı şekilde Trabzon da, İzmir de Kürt kardeşlerimizin memleketidir. Dolayısıyla biz bin küsur senedir aynı medeniyetin çocukları, aynı inancın mensupları, aynı vatanın insanları olarak bir arada olduk ve çok kolay bir şekilde araya sokulan bu fitnenin ortadan kaldırılması inşallah başarılacaktır diye temenni ediyorum. Çünkü halkın genel çoğunluğunu talebi de bu yöndedir."
     Kurtulmuş ancak böylesine zor problemlerde yüzde yüz herkesin aynı noktada olmasının beklenemeyeceğini ifade ederek, "Bu tür sorunların çözümünde izlenecek yol, genel çoğunluğun kabul ettiği bir çözümün oluşmasıdır. Oraya doğru işin gittiğini görüyorum" dedi.
    
     -"Birinci derece siyasi bir mesele değildir"-
    
     "Çözüm sürecinin AK Parti'ye desteği azaltıp azaltmayacağına" ilişkin bir diğer soru üzerine de Numan Kurtulmuş, terör meselesinin birinci derece siyasi bir mesele olmadığını, insani bir mesele olduğunu söyledi.
     Kurtulmuş, şunları ifade etti:
     "Bu, insani bir meselesidir. Bu, AK Parti'nin, MHP'nin, CHP'nin, BDP'nin meselesi değildir. Hepimizin meselesidir. 'Bu sürecin içerisine girdik, oylarımız üç-beş puan düşer mi düşmez mi' diye bir endişenin içerisinde asla değiliz. Bir kişinin ölmesinden daha büyük bir risk olmaz çünkü. Hiç kimsenin de bir rant hesabı içerisinde olmamasını isteriz. Burada kimseye gidecek üç-beş puanın ne faydası olur, ne ondan da kimseye bir hayır gelir. Ne 'puan kaybeder miyiz' diye bir endişemiz var, ne 'puan kazanır mıyız' diye bir siyasi bakış açımız var.
     Bu milletin canı yürekten kabul etmeyeceği hiçbir noktada çözüm için adım atmayız, bundan emin olun. Olmadı diyenler olur mu olur. Ama toplumun büyük çoğunluğu, yüzde 70'i, 80'i, 90'ı 'tamam bu iş oldu' diyeceği bir çözümden başka hiçbir çözüm yolunda adım atmayız, bundan emin olun."
     Akşam yemeğine ev sahipliği yapan Avrupalı Türk Demokratlar Birliği'nin İngiltere Başkanı Emre Önal da birliğin 2004 yılında kurulduğunu ve açılışının Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Almanya Başbakanı Angela Merkel tarafından yapıldığını belirtti.
     Birliğin 58 şubesiyle Türkiye kökenli göçmenlerin oluşturduğu en büyük sivil toplum kuruluşu özelliğine sahip bulunduğunu ifade eden Önal, nüfusu 5 milyonu aşan Avrupa'daki Türk toplumunun Norveç ve Finlandiya gibi ülkeleri nüfus bakımından geride bıraktığını, Türkiye'nin yurtdışında en fazla vatandaşı bulunan dünyadaki 10 ülkeden biri olduğunu söyledi.
    
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER