ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Az Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Ekim 2013 Çarşamba 12:31

Kurban Bayramı Kanada'da kutlanıyor


Kanadalı Müslümanlar bu yıl Kurban Bayramı'nı coşkuyla karşıladı. Ülkede birçok mescit ve camide iki kez bayram namazı kılınırken, kalabalık şehirlerin bazılarında da spor salonları ya da kongre merkezleri namaz için kiralandı.
Hamilton Mountain Cami'sini sabah namazından itibaren doldurmaya başlayan Müslümanlar, yaklaşık 1 saat boyunca hep birlilkte tekbir getirdiler. İmam Dr. Arafat Elashi'nin kıldırdığı bayram namazının ardından birbirleriyle kucaklaşan cemaat, bayramlaştıktan sonra yerlerini, ikinci namaz için gelen cemaate bıraktı. Namaza milli ve geleneksel kıyafetleri ile gelen farklı milletlerden Müslümanlar, camide renkli görüntüler oluşturdu.
Öte yandan, Hamilton kentindeki müslüman nüfusun fazlalığı ve şehir merkezindeki mescidin küçük olması nedeniyle Hamilton Convention Center da bayram namazı için kiralandı. İmam Mesut Tora'nın kıldırdığı bayram namazının ardından, şehir merkezindeki Musalla Mescidi'nde de çocuklar için eğlence tertiplendi.
Özbek asıllı Kanada vatandaşı imam Mesut Tora, namaz sonrası AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'ye tebrik ve selamlarını yolladı. Hamilton'daki Somali toplumundan bazı genç kızlar da AA kameralarını görünce, ülkelerinden Türkiye'ye ve oradan da Kanada'ya geldiklerini belirterek, "Sizi çok seviyoruz. Türkiye'yi çok özlüyoruz" diyerek bayram tebriklerini iletti.
Bu arada Hamilton Müslümanlar Derneği, kesilecek kurbanların etinden ihtiyaç sahibi yoksulların da yararlanması için mahalli gıda bankalarına bağış kampanyası başlattı. Şehirdeki 5 camide bayram sabahı başlattılan kampanyaya katılmak isteyenler, kurbanlarının etlerini bayramın ilk iki günü boyunca akşam ve yatsı namazı saatlerinde camilerdeki görevlilere teslim edecekler. Toplanan etler, kiliselerin organize ettiği ve yoksullara ücretsiz yiyecek giyecek dağıtan gıda bankalarına aynı gün teslim edilecek.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER