ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Az Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Temmuz 2014 Pazar 11:58

Kudüs’te gerginlik sürüyor

Kudüste gerginlik sürüyor

Doğu Kudüs’te Şufat Mülteci Kampı'nda İsrail askerleri ile Filistinliler arasında çatışma çıktı.


Filistinli genç Muhammed Hüseyin Ebu Hudayr'ın kaçırıldıktan sonra öldürülerek cesedinin yakılmış olarak bulunmasının ardından dün Kudüs’te patlak veren ve intifadayı andıran çatışmalar gece de devam etti. Özellikle iftardan sonra Doğu Kudüs’teki Arap mahallelerinde İsrail polisi ile Filistinliler arasında çatışmalar yeniden alevlendi.

Şafat Mülteci Kampı'nın kapısında toplanan Filistinliler, lastik yakarak İsrail askerlerine taş ve molotof kokteyli ile saldırdı. İsrail askerleri ise toplanan grubu dağıtmak için kalabalığın üzerine ses bombası ve göz yaşartıcı gaz bombası kullandı. Çatışmalar gece geç saatlere kadar devam etti.

Öte yandan İsrail ordusu, ülkenin güneyine dün sabah Gazze'den atılan roketlere karşılık Hava Kuvvetlerinin Gazze'de 3 noktayı hedef aldığını açıklamıştı.

20 yaralı

Batı Şeria'nın değişik yerlerinde İsrail askerleri ile Filistinliler arasında çıkan çatışmalarda 2 kişinin gözaltına alındığı, 20 kişinin yaralandığı bildirildi.

AA muhabirinin görgü tanıklarından aldığı bilgiye göre, Kudüs'ün kuzeydoğusundaki er-Ram beldesinin girişinde, Kudüs ile Ramallah arasındaki Kalendiya kontrol noktasında ve Batı Şeria'nın güneyindeki El-Halil kentinin yakınındaki el-Arub Kampı girişinde İsrail askerleri ile Filistinliler arasında çatışma çıktı.

Çatışmada, askerlerin plastik mermi ve göz yaşartıcı gaz bombası kullanması sonucunda 20 kişi plastik mermi ile yaralanırken, onlarca kişi de gazdan etkilendi.

Bu arada Ramallah'ın batısındaki en-Nebi Salih beldesi sakinlerinden alınan bilgiye göre, Yahudi yerleşimciler beldeye baskın düzenleyerek, yerli halka saldırmaya kalkışması üzerine taraflar arasında çatışma çıktı. İsrail askerleri de yerli halka yönelik göz yaşartıcı gaz bombası ve gerçek mermi kullanarak çatışmaya müdahale etti.

Yerli halk, askerlerin beldenin girişlerini beton bloklarla kapatarak, Yahudi yerleşimcilerin güvenliğini sağladığını ifade etti.

Filistinli kaynaklar da İsrail ordusunun, Filistinlilerin ikamet ettiği bir çok beldenin girişlerini beton bloklarla kapattığını, Yahudi yerleşim birimlerinin girişlerinde ise polisler tarafından güvenlik önlemleri alındığını belirtti.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER