ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Kasım 2014 Perşembe 10:29

Küba'da yapılacak caminin arazisi belli

Kübada yapılacak caminin arazisi belli

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, "Oraya bir cami yakışır" sözleriyle başladığı 'Küba'ya cami tartışmasında', cami yerinin belli olduğu ortaya çıktı.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, "Oraya bir cami yakışır" sözleriyle başladığı 'Küba'ya cami tartışmasında', cami yerinin belli olduğu ortaya çıktı.

Vatan gazetesi Emre Eser'in haberine göre, Küba'da cami için belirlenen arazi Eski Havana'da bulunuyor. Küba'lı yetkililer ile Türkiye arasındaki süreci Diyanet Vakfı adına Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Tutkun yönetiyor. Küba yönetimi tarafından cami yapımı için Havana'da 5 dönümlük bir kamu arazisi ayrıldı. Diyanet Vakfı bu araziye Ortaköy Camisi'nin bir benzerini yapmayı önerdi. Küba'lı yetkililer ise cami yapımını sadece tek bir ülkenin üstlenmesi yerine Küba'da temsilciliği bulunan ülkeler olmak üzere tüm İslam İşbirliği Teşkilatı üyesi ülkelerin üstlenmesini istedi. Mustafa Tutkun konu hakkında şunları söyledi: "Cumhurbaşkanı'mızın çalışmalarımızdan haberi vardır diye düşünüyoruz. Ama detayını bilemiyoruz. Vakfımız bu konuda masrafları karşılamaya hazır. Bu fikir ilk başta vakfımızın bir projesi olarak ortaya çıktı. Karşılıklı ziyaretler gerçekleşti. Orada caminin yapılacağı arazi hazır. Ortaköy Cami'sinin benzerini yapmayı düşünüyoruz."

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER