ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Mayıs 2013 Pazartesi 18:17

"Krizdeyiz diye Afrika yardımlarını kesemeyiz"

"Krizdeyiz diye Afrika yardımlarını kesemeyiz"


Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz, Avrupa Birliği’nin (AB) krizi bahane ederek, dünyanın en fakir insanlarının yaşadığı Afrika’ya olan yardımlarını kesmemesi gerektiğini söyledi. Güney Afrika’nın Johannesburg şehrindeki Afrika Parlementosu’nda konuşan Schulz, “AB bugünlerde uzun vadeli 2014-2020 bütçesini görüşürken, fakir ülkeleri ilgilendiren kalkınma harcamalarının kesilmesi karşısında sert duruşumuzu sürdüreceğiz.” dedi.

Afrika Parlamentosu Başkanı Bethel Amadi ile basının karşısına geçen Schulz konuşmasını şöyle tamamladı: “Benim uçak biletimin üzerinde 9 bin kilometre uzaktan geldiğim yazıyor. Ama ben 14 kilometre uzaktan geldim. Avrupa ile Afrika arasındaki mesafe sadece 14 kilometre. Aynı coğrafyayı paylaşıyoruz, aynı global problemlerle karşı karşıyayız. Dünya’da tek olan Avrupa Parlamentosu, Afrika Parlamentosu ile sorunları fırsata çevirmek için beraber çalışacaktır.” dedi.

2007’de AB-Afrika zirvesinde ortak stratejiler belirlendiğini, ama pratikte çok yol alınamadığını söyleyen Schulz, önümüzdeki dönemde gerçekleşerek 4. zirvede siyasi iradelerin devreye girerek Avrupa ve Afrika’nın birçok konuda beraber çalışmalar yürütmesini umduğunu söyledi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER