ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Kasım 2014 Perşembe 08:39

Kredi borcu 14 milyar dolara ulaştı

Kredi borcu 14 milyar dolara ulaştı

Ukrayna krizi ve mali piyasalarda yaşanan olumsuz gelişmeler Rusya’da reel sektörü etkilemeye başladı.


Ukrayna krizi ve mali piyasalarda yaşanan olumsuz gelişmeler Rusya’da reel sektörü etkilemeye başladı. Son dönemde sorunlu kredi borcu yüzde 48 artarak 652 milyar rubleye (14 milyar dolar) ulaştı.

Rusya’da faaliyet gösteren Sequoia Credit Consolidation şirketinin açıkladığı verilere göre, 1 Kasım 2014 tarihi itibari ile tüketicilere verilen toplam kredi tutarı 11 trilyon 23 milyar ruble oldu. Böylece, yılbaşından itibaren alınan kredi miktarında yüzde 12,8 artış kaydedildi. Geçtiğimiz yıl bu oran yüzde 24,2 olarak gerçekleşmişti.

Sequoia Credit Consolidation uzmanları, çekilen kredi oranında yaşanan azalmada, Rusya Merkez Bankası’nın bankalara yönelik olarak gerçekleştirdiği düzenleme ve tempo yavaşlatmasının etkili olduğunu ifade etti.

Uzmanlar ayrıca, borçluların kredilerini geri ödemelerinde bazı problemlerin ortaya çıktığını belirtiyor. Bir bankaya olan kredi borçlarını ödemek isteyen vatandaşların başka bankadan para çekerek bu borçlarını ödemeleri zorlaştı. Çünkü bankalar tüketicilerin kredi çekme şartlarındaki eski kolaylıkları artık sağlamıyor.

Mali sektörde istikrarın sağlanması, Ukrayna krizinin çözümünde ilerleme sağlanması ve yaptırımların kaldırılması durumunda 2015 ortasından itibaren pozitif yönlü gelişme sağlanabilir.
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER