ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Şubat 2013 Çarşamba 20:57

Kosova'nın kuzeyinde protesto


Kosova'nın kuzeyindeki Mitrovitsa'da 100'e yakın Kosovalı Sırp, kendi araçlarıyla yolları kapatarak Birleşmiş Milletler bünyesinde ülkede görev yapan KFOR ve Avrupa Birliği Kosova Hukuk Misyonu (EULEX) görevlilerinin Brnyak sınır kapısına gidişini engelledi.

Mitrovitsa Emniyet Müdürlüğü sözcüsü Besim Hoti, konuyla ilgili AA muhabirine yaptığı açıklamada, 10 yakın Sırp tarafından araçlarla yolların kapatıldığını, Sırp vatandaşların verilen sirenlerle kurulan barikatlara çağrıldığını söyledi.

Kosovalı Sırpların Kosova polisini ve EULEX yetkililerini provoke ettiğini kaydeden Hoti, Kosova polisinin henüz olaya müdahale etmediğini ve protestoları uzaktan izlediğini belirtti.

Yola kurulan barikatların kaldırılıp kaldırılmayacağının sorulması üzerine Hoti, barikatların KFOR'un ve EULEX'in yetkisi altında olduğunu, Kosova polisinin böyle bir yetkiye sahip olmadığını söyledi.

Kosova'nın kuzeyindeki Mitrovitsa'da Sırplar, Brnyak sınır kapısında Kosovalı gümrük memurlarının çalışmasını istemiyor. KFOR ve EULEX araçlarının, Kosovalı gümrük memurlarını Brnyak'a taşıdıkları gerekçesiyle araçların geçişine engel oluyor.

Kosova ile Sırbistan arasında AB gözetiminde yürütülen müzakerelerde, daha önce mutabakat sağlanan "Sınırların Ortak Yönetimine Ait Antlaşması" gereği sınırların ortak denetimi uygulaması 11 Aralık'ta Merdare ve Yarinye sınır kapılarında, 31 Aralık'ta ise Dheu i Bardh ve Brnyak sınır kapılarında başlamıştı.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER