ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Kasım 2013 Pazar 20:57

Kosova'da olaylı seçim


Kosova'da bugün yapılan yerel seçimlerde, Sırp nüfusun yoğun olduğu Mitrovitsa'nın kuzeyinde seçimi boykot eden bir grup maskeli kişinin, seçim merkezine girerek oy kullanılmasını engellemesinin ardından, bölgedeki tüm oy kullanma merkezlerinin güvenlik gerekçesiyle kapatıldığı bildirildi.
Kosova Merkezi Seçim Komisyonu tarafından yapılan yazılı açıklamada, Mitrovitsa'nın kuzey kısmındaki bütün oy kullanma yerlerinin kapatıldığını belirtildi.
Olayların ardınan bazı basın mensuplarının da saldırıya uğradığı bu esnada kimliği henüz tespit edilmeyen kişiler tarafından ekipmanlarına el konulduğunu kaydedildi.
-Sırbistan müdahil olmak istedi-
Sırbistan Savunma Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Aleksandar Vuçiç ise yaptığı açıklamada, bazı Sırp radikal gruplar tarafından düzenlenen olumsuz olayların nedeniyle ülkesinin Mitrovitsa'nın kuzey kesimine müdahale etmesini istedi.
Vuçiç, uluslararası topluluktan, Sırbistan Cumhuriyeti'ne ait polis ve jandarmanın 45 dakikada Kosova'daki Mitrovitsa kentinin kuzey kısmına girmesi ve burada düzeni sağlamasının ardından çekilmesini talep ettiğini açıkladı.
Kosova'da bugün yapılan yerel seçimlerde Sırp nüfusun yoğun olduğu Mitrovitsa'nın kuzeyinde seçimi boykot eden bir grup maskeli kişi, seçim merkezine girerek buradaki oy kullanılmasını durdurdu.
Maskeli kişiler, Sveti Sava İlköğretim Okulundaki seçim merkezini bastı. Gruptakiler camları kırdı ve bazı malzemeleri tahrip etti.
Şüphelilerden biri gözaltına alındı. Olay sırasında birkaç kişinin yaralandığı öğrenildi.
Seçim boyunca Sırp nüfusun yoğun olduğu Mitrovitsa kentinin kuzey kısmında ise seçimi boykot eden bazı gruplarla oy kullananlar arasında zaman zaman tartışmalar yaşandı.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER