ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL16°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 31 Ocak 2013 Perşembe 21:46

Kosova ve Sırbistan arasındaki müzakereler


Kosova Başbakanı Haşim Taçi, 17 Ocak'ta Belçika'nın başkenti Brüksel'de Sırbistan Başbakanı İvitsa Daçiç ile yaptığı görüşmenin detaylarıyla ilgili parlamentoda milletvekillerine bilgi verdi.

Taçi, parlamentoda yaptığı konuşmada, iki ülke arasındaki ilişkilerin normalleşmesi için gerçekleştirilen müzakere sürecinin bölgede istikrar, barış ve vatandaşlara kolaylık getirmesi yönünde önemli olduğunu vurgulayarak, bu müzakereler sayesinde Avrupa Birliği'ne entegrasyon sürecini de en kısa zamanda sağlayacaklarını ifade etti.

Taçi, "Gümrük alanları konusunda anlaşmaya vardık. Gümrüklerin yönetimi Kosova Anayasası ve yasaları doğrultusunda yönetilecek. Bu anlaşmayla gümrük alanındaki paralel yapılar da kaldırılacak. Ülkenin kuzeyindeki sınır kapılarında kaçakçılığın önüne geçilerek serbest rekabet korunacak" diye konuştu.
   
Muhalefetten eleştiri
    
Muhalefetteki Kosova Demokratik Birliği (LDK) milletvekili Vyosa Osmani, Başbakan Taçi'nin ardından söz alarak müzakerelerden dolayı Taçi'yi suçladı.

Brüksel'de gerçekleştirilen müzakereler kapsamında varılan anlaşmaların meclis kararı doğrultusunda olması gerektiğini ifade eden Osmani, "Böyle bir karar yok. Başbakan Taçi, meclisi yok saydı" diye konuştu.

Bir diğer muhalefet partisi Vetevendosye Hareketi milletvekili Glauk Konjufca ise söz konusu müzakerelerin Sırbistan'a AB entegrasyonunda katkı sağladığını, Kosova'ya ise çok şey kaybettirdiğini öne sürdü.

Bu arada, Sırbistan, kendisinden ayrılan ve 2008 yılında bağımsızlığını ilan eden Kosova'yı halen tanımıyor. İki ülke arasında sorunun çözümüne ilişkin daha önce başlatılan görüşmeler, Sırbistan'da milliyetçi koalisyonun seçimlerden zaferle çıkmasının ardından kesilmişti. Kosova'yı kesinlikle tanımayacağını açıklayan yeni Sırbistan hükümeti, aynı zamanda AB üyeliği hedefinden vazgeçmediğini göstermek için de çaba sarf ediyor.

AB, Sırbistan'ın Kosova'yı tanımasını birliğe katılım görüşmelerinde bir koşul olarak öne sürmemekle beraber Kosova ile ilişkilerin geliştirilmesi için ısrar ediyor. Bunun üzerine Sırbistan Başbakanı İvitsa Daçiç ve Kosova Başbakanı Haşim Taçi, geçen yıl Ekim ayında AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton ev sahipliğinde görüşmelere yeniden başlatmıştı.

İki ülke başbakanı, müzakereler kapsamında son olarak 17 Ocak'ta Brüksel'de bir araya gelmişti.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER