ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL32°C
Rüzgarlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Aralık 2012 Salı 14:47

Kosova ve Sırbistan arasındaki görüşmeler


Sırbistan Başbakanı İvitsa Daçiç, Kosova Başbakanı Haşim Taçi ile Brüksel'de yapacağı görüşme öncesinde, "Barışçıl yöntemlerle bir şeyler elde etmenin zamanı geldi" dedi.
     Brüksel'e hareketinden önce başkent Belgrad'da basın toplantısı düzenleyen Daçiç, Kosova yetkilileriyle Brüksel aracılığıyla sürdürülen diyalog kapsamında bu akşam Kosova Başbakanı Haşim Taçi ile görüşeceğini belirtti. Daçiç, "Zorlu bir görüşme olacak, ancak bir sınır uygulanması, devlet sınırlarının konulması gibi konular kabul edilemezdir ve toplantıda ele alınmayacak" diye konuştu.
     Taçi ile yapacağı görüşmenin "tamamen görevini yerine getirmekle" ilgili olduğunu söyleyen Daçiç, "Taçi ile görüşmek için can atmıyorum" ifadesini kullandı.
     "Sırbistan'ın şiddet yanlısı olmadığını, Kosova'da özellikle Sırp nüfusun yaşadığı bölgelerde şiddet uygulanmasını kendilerinin önleyeceğini" söyleyen İvitsa Daçiç, "Biz, elimizden koparılanlar konusunda mücadele veriyoruz, ancak bu gerçek çerçevesinde de yaşamak zorundayız" dedi.
     Kosova'nın kuzeyinde yaşayan Sırplar'ın statüsü için mücadele vereceklerini de belirten Daçiç, siyasi partiler, Sırp Ortodoks Kilisesi ile sivil toplum kuruluşlarını, barışçıl yöntemlerle mücadeleye çağırdı. "Barışçıl yöntemlerle bir şeyler elde etmenin zamanı geldi" diyen Daçiç, "Türk yönetimi esnasında Sırplar 500 yıl boyunca Kosova'dan ayrı tutuldu, fakat Sırplar arasındaki bağlar hiçbir zaman kopmadı. Sırbistan, 1990'lı yıllarda Kosova'da Arnuvatlar'a karşı değil, NATO'ya karşı askeri mücadele verdi ve zafer elde edemedi" diye konuştu.
     İvitsa Daçiç, akşam saatlerinde Brüksel'de AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton'un ev sahipliğini yapacağı toplantıda, Kosova Başbakanı Haşim Taçi ile görüşecek.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER