ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Hafif Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Kasım 2012 Salı 13:30

Kosova sorunu için uluslararası çözüm aranıyor


Sırbistan Başbakanı İvitsa Daçiç, Kosova sorunun kesin çözümü için uluslararası konferans düzenlenmesinden yana olduklarını bildirdi.
    
Başbakan İvitsa Daçiç, Priştine yönetimiyle ilişkiler konusunda yaptığı açıklamada, "ülkesinin bu konuyu artık tribünden izlemediğini, oyunun bizzat içinde olduğunu" söyledi. Daçiç, "Bırakın Kosova sorununu biz çözelim. Bu hususta Sırbistan'ın çıkarlarının büyük devletlerin çıkarlarıyla örtüşmesi gerekiyor. Sırbistan'ın boşu boşuna kurban vermesi taraftarı değilim. Politik anlamda istikrarlı bir duruşa sahibiz" dedi.
    
Sırbistan'ın AB üyeliği dışında bir alternatifi olup olmadığı yönündeki soru üzerine de Daçiç, "önlerine Kosova'yı tanıma şartı konulması durumunda AB'ye üye olmak istemedikleri" görüşünü yineledi.
    
Belgrad ile Priştine yönetimi arasında yeniden başlayan diyaloğa da değinen Daçiç, bunun sadece bir diyalog olmadığını, içerisinde çok şeyi barındırdığını ifade etti. İvitsa Daçiç, "Daha öncesinde bizi Kosova'daki çıkarlarımızdan uzaklaştıran bir politika izlendi. Sırbistan Anayasası'na baktığınızda 'Kosova Sırbistan'ındır' ifadesini göreceksiniz, ancak gerçekte bu böyle mi- Gerçek çok farklı. Haşim Taçi'ye de söyledim; Miloşeviç'in cumhurbaşkanlığı döneminde onun yerinde ben olsaydım bunların yaşanmasına izin vermezdim" diye konuştu.
    
Sırbistan Başbakanı Daçiç, Kosova'daki Sırp nüfusun her geçen gün azaldığına da dikkati çekti.
    
Hükümet çalışmalarına da değinen Daçiç, mevcut yaşam standartlarını yükseltmeden kendilerini başarılı saymayacaklarını belirterek, "Halk sefalet içinde yaşarken bizler lüks içinde olmayacağız" ifadesini kullandı.
    
Kosova Başbakanı Haşim Taçi ile Sırbistan Başbakanı İvitsa Daçiç, geçen hafta, AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton'un ev sahipliğinde Brüksel'de bir araya gelmiş, iki ülke arasında bir süre önce kesintiye uğrayan görüşmeler yeniden başlamıştı.
    

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER